Tabákový průmysl patří k jedné z nejúspěšnějších oblastí průmyslu již stovky let. Od dob, kdy se díky prvním zámořským objevům začal šířit do nejrůznějších částí světa, jeho obliba postupně stoupala. Přestože v počátcích byl mnohdy považován za něco nevhodného a odporného, postupem času se jeho společenský status otočil o sto osmdesát stupňů. Z podivné rostliny, které holdovali pouze divocí domorodí obyvatelé Ameriky, se naráz stala výsada majetných a intelektuálů. Popularitu si tak získal na nejednom královském dvoře. Přestože se jednalo o významný zvrat v oblasti tabákového průmyslu, jeho užívání bylo ale stále spojováno s jistou mírou kontroverze. 

Tabák jako symbol revoluce

Asi není třeba znovu zmiňovat obecnou kontroverznost tabákových výrobků. Přestože už zkraje 20. století zaujímal poměrně stabilní postavení v konzumačních návycích jedné části populace, nenápadným způsobem představoval skleněný strop pro část druhou. Ještě v prvních letech minulého století totiž bylo užívání takových výrobků především výsadou mužů. Víceméně až do konce první světové války byla konzumace u žen vnímána s velkým odporem a ženy užívající tabákové výrobky byly společensky stigmatizovány. V některých krajních případech mohly být za konzumaci na veřejnosti dokonce poslány do vězení. Tento fakt kromě samotných žen znepokojoval i tabákové magnáty. Ženy pro ně totiž představovaly další potenciální segment trhu, který by jim mohl pomoci v růstu. Obchodníci proto z dřívějšího stigmatu udělali znak emancipace a rovnocenného postavení žen. Od té doby se ženy staly nezanedbatelnou zákaznickou skupinou, kterou se tabákový průmysl neustále snaží získat.

Atraktivita je žádoucí

Klasické tabákové výrobky se však časem začaly stávat tuctovými a na společnosti, které se jejich produkcí zabývaly, byl vyvíjen nátlak. Rostla poptávka po změně. Ta na sebe nenechala dlouho čekat a na trhu se začaly objevovat výrobky s přívlastkem slim nebo light, které měly evokovat větší ženskost, eleganci, kladly důraz na vizuální stránku a slibovaly menší množství škodlivých látek. Zdravotně však rozhodně nebyly méně závadné a mnohdy měly naopak spíše horší vliv na zdraví.

Pokrok nezastavíme

Problém s nežádoucím zápachem a žloutnutím zubů a nehtů, se tak podařilo vyřešit až díky nové technologii v oblasti tabákových výrobků. Například zahřívaný tabák značky Pulze v současnosti nabyl velké popularity. Kromě předcházení zmíněným nešvarům také

·      Neobtěžuje okolí kouřem.

·      Tabák má velkou škálu chutí.

·      Obsahuje výrazně menší množství škodlivých látek než klasické produkty.

Pulze se tak jistou mírou pravděpodobnosti brzy stane symbolem revoluce nového tisíciletí.

Autor: Elena Gotfried

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2021/11/school-work-851328_960_720.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2021/11/school-work-851328_960_720-150x150.jpginfo@press-media.czZprávyTabákový průmysl patří k jedné z nejúspěšnějších oblastí průmyslu již stovky let. Od dob, kdy se díky prvním zámořským objevům začal šířit do nejrůznějších částí světa, jeho obliba postupně stoupala. Přestože v počátcích byl mnohdy považován za něco nevhodného a odporného, postupem času se jeho společenský status otočil o...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares