Ke koupi nemovitostí se nyní schyluje v nejedné rodině. A je to logické – ceny nemovitostí v mnoha městech stagnují nebo rostou jenom mírně, banky na druhou stranu začínají utahovat uzdu a zpřísňují podmínky pro získání hypotéky. Pokud se vám podaří najít vysněný dům nebo byt, už při prohlídce je klíčové podstoupit jisté kroky k tomu, aby nedošlo k „uloupení” nemovitosti jiným žadatelem. A tak se na místě podepisuje rezervační smlouva, která bývá tím nejdůležitějším dokumentem celého procesu. Nestahujte si proto vzor z internetu a raději její sepsání nechte na zkušeném právníkovi.

Nespalte se

Důvod, proč zajít za zkušeným advokátem, jakým je například Vojtěch Pospíšil, v případě řešení rezervační smlouvy (ideálně ještě před absolvováním prohlídky nemovitosti), je především to, že sdělí své zkušenost s tímto procesem a při sepisování vyřeší to, co obvykle nezajímá finančního poradce ani realitní kancelář, ale kvůli čemu byste pravděpodobně dříve nebo později takzvaně „přišli na buben”.

Jak již bylo zmíněno, rezervační smlouva je totiž tím nejdůležitějším dokumentem, který v rámci koupi nemovitosti sjednáte, podepíšete. Často totiž obsahuje podmínky, jež určují, kterým směrem se budete dál ubírat. Její podcenění by mohlo vést k nepříjemným a bohužel velmi černým scénářům, proto alespoň stojí za zvážení zajít za zkušeným odborníkem místo toho, abyste smlouvu stahovali z pochybné internetové stránce.

Ve prospěch kupujícího, nejen prodávajícího

V ideálním případě přijďte s rezervační smlouvou vy jakožto kupující. Většinou se totiž stává, že tento dokument je poměrně nevyvážený a nahrává spíše do karet prodávajícímu, než kupujícímu. Což by vás mohlo dostat do nepříjemné, často patové situace, která by ve vás vzbuzovala strach o možnou ztrátu budoucí nemovitosti.

Jestliže je ale smlouva vyhotovená opravdu pořádně a jasně, lze se tímto podepsaným dokumentem na obou stranách vyvarovat mnoha problémům, jež s danou nemovitostí souvisí.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2021/12/house-5902665_960_720.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2021/12/house-5902665_960_720-150x150.jpginfo@press-media.czBydleníKe koupi nemovitostí se nyní schyluje v nejedné rodině. A je to logické - ceny nemovitostí v mnoha městech stagnují nebo rostou jenom mírně, banky na druhou stranu začínají utahovat uzdu a zpřísňují podmínky pro získání hypotéky. Pokud se vám podaří najít vysněný dům nebo byt, už při prohlídce...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku