I když je to k nevíře, mezi námi se každodenně pohybuje spousta lidí, kteří byť vydělávají poměrně hezké peníze, vždy před výplatou mají hluboko do kapsy. Jak je to možné? Důvodů je vícero, ale s mnoha se dá něco dělat.

Zaměřte se na osobní rozpočet

Každá osoba má jiný osobní rozpočet. Je to logické. Každý máme jinou výši příjmů, jiné pravidelné nebo nepravidelné výdaje. Osobní rozpočet je souhrn všech osobních finančních prostředků, skládající se z příjmů a výdajů. Většinou se rozpočet orientuje na předem dané období, např. jeden kalendářní měsíc.

Díky osobnímu rozpočtu budete mít pod kontrolou své peníze, budete finančně gramotní, budete si moci dovolit utrácet víc než doposud, také ale nebudete otroky peněz, jež vyděláte, budete mít peníze k investicím a především přestanete žít od výplaty k výplatě.

Zajímá vás, jak přesně si osobní rozpočet sestavit, a co do něj zahrnout? Všechny podrobnosti a spoustu dalších rad, které se týkají peněz, vám přináší Crowdfundigová platforma finGOOD.

Každý by měl mít finanční rezervu

Určitě jste již zaslechli o tom, že by měl mít každý, jak jednotlivec, tak rodina, finanční rezervu. Ideální je, aby byla finanční rezerva domácnosti ve výši šesti měsíčních výdajů. Tzn., že pokud vaše měsíční výdaje činí 30 000 Kč, rezerva by měla činit 180 000 Kč. S ní se žije mnohem bezstarostněji. Máte jistotu, že kdybyste přišli o práci, nebo onemocněli, po dobu půl roku se sami o sebe postaráte. Samozřejmě, čím větší finanční rezerva je, tím lépe pro vás.

Říkáte si, kde k takové rezervě přijít, když máte peněz „tak akorát“, a ušetřit nedovedete ani 500 Kč měsíčně? Zkuste si sestavit výše uvedený osobní rozpočet a najděte místa, na nichž můžete ušetřit. Ať už je to jídlo, spotřeba teplé vody, využívání MHD namísto auta …

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2021/11/istockphoto-869863224-612x612-1.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2021/11/istockphoto-869863224-612x612-1-150x150.jpginfo@press-media.czFinanceI když je to k nevíře, mezi námi se každodenně pohybuje spousta lidí, kteří byť vydělávají poměrně hezké peníze, vždy před výplatou mají hluboko do kapsy. Jak je to možné? Důvodů je vícero, ale s mnoha se dá něco dělat. Zaměřte se na osobní rozpočet Každá osoba má jiný osobní rozpočet. Je to...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku