Zelené energie mají letos zelenou. Díky bohatému dotačnímu programu Nová zelená úsporám se dá pořídit sluneční elektrárna, kdy vám stát pokryje velkou část nákladů. Někteří lidé ale stále sluneční energii nevěří. Pojďme se podívat na nejčastější mýty spojené s fotovoltaickou elektrárnou

Jak to je, když slunce nesvítí? 

Bojíte se, že v případě nepříznivého počasí budete bez proudu? Zde máme jasnou odpověď. Fotovoltaická elektrárna vyrábí elektřinu v době, kdy svítí slunce, to je všem jasné. Po celou tu dobu si však dokáže energii také uchovávat. Pomocí systému baterií tak máte dostatek elektřiny i pro případ nepříznivého počasí. Kdyby došlo k velmi dlouhému období, kdy bude slunečního svitu málo, můžete si kdykoliv pomoci elektřinou ze sítě. 

Fotovoltaická elektrárna je drahá

Pořizovací cena fotovoltaiky každým rokem klesá. Je to umožněno pokrokem v technologiích výroby jednotlivých komponentů, ale také státním dotačním programem, který se zaměřuje na využívání ekologických zdrojů energie. Pokud se rozhodnete pro instalaci fotovoltaiky na vaší střeše, od státu dostanete dotaci až ve výši 150 tisíc korun, což je velká část pořizovacích nákladů na celý systém. V kombinaci s tepelným čerpadlem, dalším zdrojem obnovitelné energie, je dotace ještě vyšší. 

Návratnost investice je příliš dlouhá

O návratnosti investice do fotovoltaiky jsou každoročně vypracovávány odborné studie. Z nich jasně vyplývá, že se každým rokem zvyšuje efektivita daných systémů. V současné době je návratnost nákladů za fotovoltaickou elektrárnu zhruba sedm nebo osm let. Ale při soustavně rostoucích cenách elektřiny ze sítě se dá předpokládat, že se systém využívání sluneční energie vyplatí ještě za mnohem kratší dobu. Rychlejší návratnost je také v případě, že systém používáte také pro ohřev teplé vody. 

Elektřina ze slunce je zde pro každého z nás. Je to nekonečný zdroj energie, který jsme se díky moderní technologiím konečně naučili využívat.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/building-6155661_1920-1024x684.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/building-6155661_1920-150x150.jpginfo@press-media.czPoradnaZelené energie mají letos zelenou. Díky bohatému dotačnímu programu Nová zelená úsporám se dá pořídit sluneční elektrárna, kdy vám stát pokryje velkou část nákladů. Někteří lidé ale stále sluneční energii nevěří. Pojďme se podívat na nejčastější mýty spojené s fotovoltaickou elektrárnou.  Jak to je, když slunce nesvítí?  Bojíte se, že v...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku