Jak je možné, že v České republice je v dnešní době 16% dětí obézních a 4% dětí trpí dokonce monstrózní obezitou? Co musí nastat v životě takového dítěte, že se jeho váha vyšplhá v šesti letech až na děsivých 80 kg? Je skutečně pravda, že hlavním viníkem je v takových případech genetika?

Čísla jsou to skutečně alarmující. Na základní školu u nás v republice nastupuje 25% dětí s nadváhou a 10% s obezitou, z ní potom na střední školy přechází 25% dětí s nadváhou, ale už 14% je tou dobou obézních. Jak zvrátit tento děsivý trend nebo ideálně jak takovým případům předcházet?

V první řadě je nutné říci, že svádět vinu na genetickou dispozici je velmi chabým argumentem. Zejména u obezity dětská obezitatřetího a čtvrtého stupně nemůže být o dědičnosti ani zmínka. Jediným viníkem u jinak zdravých jedinců je skutečně jen a pouze špatné stravování. V konečném důsledku nejde ani o to, zda jíte zdravé či nezdravé potraviny, ale jde o množství energie, kterou prostřednictvím jídla do těla dostanete.

Prevence je tedy i v tomto případě základ a je nutné s ní začít již v kojeneckém věku nebo spíše už gynekologické poradně, kam dochází nastávající maminky. Statistiky totiž potvrdily, že 40% dětí s chronickou obezitou mělo poprvé nadváhu již do jednoho roku věku, 70% do tří let, 90% do 7 let a pouhých 10% z nich začalo trpět nadváhou až na základní škole.

Není potřeba, aby děti měly několik sportovních kroužků a jiných náročných aktivit, rovněž nepotřebují bio potraviny za každou cenu a maso pětkrát denně. Potřebují, stejně jako jejich rodiče, pravidelnou stravu s vyváženým poměrem živin v přiměřené energetické hodnotě a k tomu dostatek (nikoliv nadbytek) zdravého pohybu. Ideálně v podobě chůze či pohybu s prvky lehké atletiky. Toto je nutné v dětech pěstovat o útlého dětství! Nekompenzujte dětem nedostatek času s nimi stráveného sladkostmi nebo pravidelnou návštěvou restaurací rychlého občerstvení. Dopřejte jim normální stravu v pravidelných intervalech a po jídle jim klidně nabídněte bonbon nebo je vezměte občas na „číze s hranolkama“, jen se stále držte zlatého pravidla, že všeho s mírou. Pomůžete tak zastavit tragický příliv tlouštíků, kteří v budoucnosti enormním způsobem zatíží náš zdravotní systém.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/dětská-obezita-titulka-one.pnghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/dětská-obezita-titulka-one-150x150.pngPR-leadersNemociRodina a vztahyZdravíZprávyJak je možné, že v České republice je v dnešní době 16% dětí obézních a 4% dětí trpí dokonce monstrózní obezitou? Co musí nastat v životě takového dítěte, že se jeho váha vyšplhá v šesti letech až na děsivých 80 kg? Je skutečně pravda, že hlavním viníkem je v...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku