Papírové knihy patří u českých dětí stále mezi nejpopulárnější. Potvrzuje to
97 % rodičů. S rozvojem moderních technologií zároveň stále roste obliba čtení elektronických knih. Téměř každé čtvrté dítě čte e-knihy, a to na mobilu nebo čtečce. Vyplývá to z průzkumu realizovaného společností Amazon, kterého se zúčastnilo   800 rodičů. Díky čtečkám děti lépe konzumují například povinnou literaturu, což Amazon podporuje darováním speciálních čtecích koutků – Kindloték – pro základní školy a další instituce. Tyto koutky také fungují jako nabíjecí stanice a úložiště pro čtečky. V rámci projektu Kindlotéka rozdal Amazon během tří let celkem 140 kusů Kindle. 

V každé čtečce Kindle je nahráno 50 titulů různých dětských knižních žánrů v anglickém i českém jazyce. Na prvním místě jsou v oblíbenosti u dětí stále pohádky, 60 % rodičů tvrdí, že je jejich děti čtou nejvíce, polovina preferuje dobrodružnou literaturu, na třetím místě je žánr fantasy (35 %). „Pro děti jsme vybrali spolu s pedagogy rozmanité tituly, které si děti užijí jak ve volném čase, tak i při vyučování,“ řekla Miroslava Jozová, PR manažerka pro region CEE společnosti Amazon.

Projekt Kindlotéka v Česku funguje už třetím rokem. „Letos jsme se rozhodli k pěti obdarovaným základním školám přidat i tři dětské domovy a dvě knihovny. Chceme, aby děti, ale i dospělí v těchto institucích, měli možnost vyzkoušet si čtení pomocí moderních technologií,“ dodala mluvčí společnosti Amazon. Školy, které mají být Kindlotékami obdarovány, navrhují samotní zaměstnanci Amazonu. Mají tak možnost podpořit školu ve svém regionu. 

„Projekt Amazon Kindlotéka nás velmi oslovil, protože v naší škole dlouhodobě propagujeme čtenářskou gramotnost a čtenářství obecně. Proto přivítáme vždy s velkou radostí, když do naší knihovny můžeme přidat další knížky. Nápad, že můžeme dostat i čtečky Kindle, byl pro nás velmi zajímavý a pro děti atraktivní,“ dodala Daniela Vlčková, ředitelka ZŠ Montessori Kladno, kde se předávání Kindlotéky zúčastnilo 90 školáků. 

Kindlotéka pomáhá rozvíjet četbu

Spojení Amazonu s knižním trhem má dlouho tradici. Právě tištěné tituly stály u zrodu společnosti a knihy se staly prvním produktem, které zakladatel společnosti Jeff Bezos začal v roce 1995 na svém e-shopu nabízet. Trh se ale vyvíjel a postupem času přibyly i e-knihy, které si i díky čtečkám Kindle získávají stále větší oblibu. Projekt Kindlotéka přibližuje elektronické čtení dětem v České republice a pomáhá u nich vzbudit pomocí moderních technologií větší zájem o literaturu. Celkem bylo v tuzemsku nainstalováno 20 Kindloték, rozdáno bylo 140 elektronických čteček Kindle, 1 250 e-knih a 1 550 fyzických knih. 

Průzkum Amazon Kindlotéka 2019, n = 800. Zdroj: IPSOS

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/CM7A0492-1024x683.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/CM7A0492-150x150.jpginfo@press-media.czKnižní tipyPapírové knihy patří u českých dětí stále mezi nejpopulárnější. Potvrzuje to 97 % rodičů. S rozvojem moderních technologií zároveň stále roste obliba čtení elektronických knih. Téměř každé čtvrté dítě čte e-knihy, a to na mobilu nebo čtečce. Vyplývá to z průzkumu realizovaného společností Amazon, kterého se zúčastnilo   800 rodičů. Díky...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku