Ostropestřec mariánský má blahodárné účinky a v lidovém léčitelství se používá velmi dlouho. Jeho semínka se vyznačují obsahem biologicky významných flavolignanů, tedy silybinu, silydianinu a silychristinu, které souhrnně nazýváme silymarin a ten působí jako velmi dobrý antioxidant.

Ostropestřec mariánský

Sylimarin má silné antioxidační, antivirové a protizánětlivé účinky. Největší koncentrace silymarinu je v semenech, o něco méně je ho v listech a kořeni. Semena navíc obsahují 27 % bílkovin a 30 % jedlého oleje v podobě kyseliny linolové a olejové i nenasycené mastné kyseliny. Dále v něm najdeme aminokyseliny, cukry, quercetin a vitamin E.

Ostropestřec mariánský a jeho účinky

Ostropestřec mariánský podporuje zdraví jater, snižuje produkci volných radikálů a má detoxikační a protizánětlivý účinek. Naše játra totiž filtrují nasycené tuky, alkohol, syntetické látky z léků i různá aditiva, jako jsou barviva nebo konzervanty. Ostropestřec podporuje zdraví pokožky, ulevuje od potíží, jako je akné, suchá a svědící kůže, ekzém nebo lupénka. Snižuje hladinu škodlivého cholesterolu a je vhodný i pro diabetiky. Navíc podporuje hubnutí, snižuje inzulinovou rezistenci a má příznivý vliv na hladinu cukru v krvi.

Kde ještě pomáhá Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský zlepšuje příznaky alergického astmatu, chrání před zánětem dýchacích cest a silymarin současně s dalšími fytochemickými látkami podle studií omezuje i šíření rakoviny. Národní ústav pro rakovinu v USA také uvádí, že bylina zmírňuje negativní účinky chemoterapie. Podporuje zdraví kostí a pomáhá předcházet úbytku kostní hmoty zejména při nedostatku estrogenu. Zlepšuje paměť, zvyšuje odolnost vůči oxidačnímu stresu a chrání před vznikem Alzheimerovy choroby. Posiluje imunitní systém a jeho reakci v boji proti infekcím.

Formy Ostropestřce mariánského

Dají se zakoupit celá nebo drcená semena. Z plodů ostropestřce se dá vařit čaj. Důležité je, aby byly plody před použitím nadrcené nebo rozemleté. Tím se umožní dobré vyluhování léčivých látek. Vždy je lepší plody roztlučeného ostropestřce konzumovat za studena, protože se účinná látka zalitím horkou vodou nebo varem z části zničí. Drcená semena lze přidat i do jogurtu, kaše nebo čerstvé zeleninové či ovocné šťávy.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/Ostropestřec-mariánský-semena-celá-1024x733.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/Ostropestřec-mariánský-semena-celá-150x150.jpgPR-leadersTipyZdravíOstropestřec mariánský má blahodárné účinky a v lidovém léčitelství se používá velmi dlouho. Jeho semínka se vyznačují obsahem biologicky významných flavolignanů, tedy silybinu, silydianinu a silychristinu, které souhrnně nazýváme silymarin a ten působí jako velmi dobrý antioxidant. Ostropestřec mariánský Sylimarin má silné antioxidační, antivirové a protizánětlivé účinky. Největší koncentrace silymarinu je...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares