Rozdíl mezi helmou na motorku a skútr

Redakce dopopručuje

Proč se vyplatí zvolit truhlářství namísto běžného obchodu s nábytkem?

Zařizujete atypický interiér? Nebo jednoduše toužíte po nábytku, který...

Zdravotnické přístroje a vybavení, bez kterého se neobejdete

Najít spolehlivého partnera ve světě zdravotnického vybavení, který přináší...

Reklamní předměty a firemní dárky

Reklamní předměty se stále udržují na špičce oblíbených marketingových...

Na motorku i na skútr je potřeba si z bezpečnostních důvodů jednoznačně pořídit helmu. V čem tkví hlavní rozdíl mezi oběma druhy helem?

Typ helmy

Hlavní rozdíl je především v typu helmy a v úrovni ochrany, kterou helma motoristovi může poskytnout.

Většinou bude majitel skútru potřebovat tzv. otevřenou helmu. Ta nemá hledí ani ochranu brady. Je vhodná pro příležitostné jízdy a ježdění spíše ve městě, kde se přímo musíte pohybovat nižší rychlostí. Chybu však neuděláte ani s výklopnou přilbou na skútr, zejména na výkonnější skútr.

Jinak se těmto přilbám říká také modulární. Tento typ helmy představuje vlastně kompromis mezi přilbou integrální a otevřenou. Bradovou část helmy je totiž možné vyklopit nahoru a helma pak v podstatě slouží jako otevřená. Praktický je tento typ helem hlavně do města.

Co se týče helem na motorku, již byla řeč o helmě integrální. Ta je uzavřená a jejím účelem je chránit čelist i bradu v případě pádu.

K dalším typům helem vhodných na motorku patří enduro helmy. Ty jsou určeny pro jízdu v terénu. Konstrukčně vycházejí z helem uzavřených. Bývají podobně vybaveny systémem větrání, jsou osazeny dvojitým plexi, mají možnost integrace komunikačních technologií. Typický je pro ně i polohovatelný kšilt.

Na motorku se nosí i helmy motokrosové. Ty slouží sportovním účelům. Obvykle nemají plexi, ale jsou vybaveny zesílenou částí kryjící bradu.

Materiál

Použitý materiál hraje roli v tom, jak je helma bezpečná a také se nemalou měrou podílí na její výsledné ceně.

Nejběžnějším typem materiálu je tzv. termoplast. Toto je obecný termín, pod nímž se může většinově skrývat polykarbonát nebo ABS. Polykarbonátové helmy jsou na současném trhu nejběžnější. Vyrábějí se vstřikováním materiálu do formy za daného tlaku a teploty.

Vzhledem k tomu, že jsou tyto přilby méně odolné, ale také levnější, většinou si je pořizují právě majitelé skútrů. Pro méně náročné podmínky jsou dostačující. Takovouto přilbu můžete použít i na elektroskútr.

Druhou variantu představují helmy kompozitové. Ty jsou výrazně pevnější. Pokud hledáte přilbu na skútr, opět platí, že pořídit si kompozit, pokud to pro vás nepředstavuje finanční problém, je určitě vhodné. Jako kompozitní se tyto helmy označují proto, že se skládají z různých materiálů, což vylepšuje jejich vlastnosti. Velmi často se například používá karbonové vlákno.

Na trhu se také můžete setkat s helmami nazývanými semikompozitní. To je prakticky roztavený polykarbonát, který se zalívá do formy.

Cena

Ruku v ruce s náročností využití a vašimi požadavky na odolný materiál a bezpečnost přirozeně stoupá také cenová relace.

Pokud sháníte nenáročnou otevřenou přilbu na elektroskútr nebo levnější vyklápěcí přilbu, vyberete si s jistou dávkou omezení v cenové relaci do cca 3 000 Kč. V případě, že jsou vaše nároky trochu vyšší, vybírejte mezi modely s cenovkou do zhruba 9 000 Kč. Vybírejte na Motoe.cz.

Svět Dnes na Facebooku
euro