Svátek klasické hudby v Pardubicích uzavře Slavnostní závěrečný koncert Filharmonie Brno, pod taktovkou Petra Vronského, a to v neděli 6. května 2018 od 19:00 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích.
Pardubické hudební jaro se chýlí pomalu ke svému konci. Na závěr si pořadatelé pro návštěvníky tohoto mezinárodního festivalu připravili opravdovou hudební lahůdku. Těšit se můžeme na Slavnostní závěrečný koncert Filharmonie Brno, a to v neděli 6. května od 19:00 hodin v Sukově síni Domu hudby. Na programu budou Slovanské tance Antonína Dvořáka.
Pardubické hudební jaro začalo velmi slavnostně a též velmi radostně a slavnostně končí. Dvě řady Slovanských tanců jsou naším národním rodinným stříbrem a symbolicky tak uzavírají 40. ročník Pardubického hudebního jara, věnovaný letos s velkou převahou právě hudbě české.
Filharmonie Brno je orchestr s více než šedesátiletou bohatou historií. Tradice brněnské filharmonie se však datuje již mnohem dříve, a to od 70. let 19. století, kdy v Brně vznikl zásluhou Leoše Janáčka amatérský Český symfonický orchestr a začal působit v nově postaveném Besedním domě, sídle dnešní filharmonie. Filharmonie Brno v současné podobě vznikla v roce 1956 sloučením rozhlasového a krajského orchestru pod vedením svého prvního šéfdirigenta Břetislava Bakaly. Již záhy po svém vzniku, získala uznání na festivalu Varšavská jeseň. Její více než stočlenný orchestr hraje na festivalech a v koncertních síních celého světa. Spolupracuje s proslulými dirigenty a hvězdnými sólisty. Pravidelně vyprodává sály například v Japonsku, v roce 2015 poprvé navštívila Omán a těší se na vás také na desítkách koncertů ve svém rodném Brně.
V Pardubicích se představí pod dirigentským vedením Petra Vronského. Petr Vronský nejprve vystudoval plzeňskou konzervatoř obor housle, aby si na pražské Hudební akademii múzických umění své vědomosti rozšířil v oboru dirigování. Vronský svou hudební kariéru započal jako velmi úspěšný mladý houslista, ale pro jeho další umělecký rozvoj měly silně rozhodující vliv jeho následné úspěchy v dirigentských soutěžích. Housle Vronský proto nakonec odložil, do rukou vzal dirigentskou taktovku a svou novou uměleckou dráhu započal u plzeňské opery, odkud přešel ke Státní filharmonii Brno, aby se u tohoto tělesa stal později šéfdirigentem. Na postu šéfa jsme P. Vronského mohli zaregistrovat také v letech 2oo2-4, kdy vedl ostravskou Filharmonii Leoše Janáčka. Petr Vronský je všestranný, velice temperamentní dirigent s mimořádným citem pro interpretaci náročných děl, velkých těles a jeho široký repertoár zahrnuje přes dvě stě klasických, moderních, operních
a symfonických děl. V současnosti patří Petr Vronský k předním dirigentům, je považován za všestranného dirigenta širokého záběru a jako dirigent proto hostuje u řady orchestrů a hudebních těles po celé Evropě, Japonsku i USA. Petr Vronský pravidelně diriguje přední světové orchestry
k nimž lze zařadit Antverpský královský filharmonický orchestr, Berlínské symfoniky, Českou filharmonii, Filharmonický orchestr Petrohrad, Metropolitní orchestr Tokio, Mnichovský rozhlasový orchestr, Pražský symfonický orchestr FOK nebo Symfonický orchestr Českého rozhlasu.
- ročník Pardubického hudebního jara pomaličku vrcholí, od 4. března mohli diváci navštívit celkem 25 koncertů, operních a baletních představení, a to nejen v Pardubicích, ale i dalších městech pardubického regionu. Bylo opravdu z čeho vybírat a už nyní pořadatelé začínají chystat ročník následující. Věříme, že i další, v pořadí již 41. ročník, přinese do Pardubic stejně tak skvělé hudební projekty jako ročník právě proběhlý. Těšíme se na další setkání s klasickou hudbou v příštím roce.
Více informací naleznete na webových stránkách festivalu www.pardubickehudebnijaro.cz.