Vyznavači nejrůznějších sportů trpí po úraze snad ještě více než lidé méně aktivní. Nemluvíme o míře bolesti, která je s úrazem přímo spojená, ale spíše o tom utrpení, které sportovec zažívá, když se sportu nemůže dále věnovat nebo je v něm výrazněji omezen. Úrazů, které způsobí nestabilitu kloubů je celá řada, dobrá léčba a následná fyzioterapie je základ, ovšem tím proces rekonvalescence obvykle nekončí.

Dlouhodobá pomoc

U úrazů kotníku nejčastěji dochází k poškození měkkých tkání vazivového aparátu, který zajišťuje stabilitu kloubu – stabilizátorů. U závažnějších úrazů  těchto kloubů je tedy velmi důležitá následná prevence dalšího úrazu. K němu velmi často dochází právě ve spojitosti se sníženou stabilitou kloubu. Pokud se takové následky, po poranění kotníku objeví, je ideální prevencí ortéza na kotník. Ta jej zafixuje tak, aby nemohlo dojít k vychýlení kloubu ze své osy. Ortéza může hybnost kloubů ovlivnit v několika úrovních. Od úplného znehybnění, kterou poskytují léčebné ortézy, nahrazující do jisté míry sádru, až po ty sportovní, korigující vybočení kloubů do nesprávné polohy.

Při jakých sportech lze ortézu využít?

Ortézu lze využít téměř při každém sportu, kdy je kloub zatížen převážně vestoje. Například ortéza na fotbal se používá běžně, jak můžete často sami vidět při fotbalových přenosech. Tenisový král Rafael Nadal používá výhradně výrobky od světové jedničky a zakladatele sportovní medicíny značky Mueller Sports Medicine. Účinnost ortéz, bandáží či fixačních tejpů je skutečně ověřená a celosvětově využívaná.

Co je to fixační tejping?

Fixační tejpování má podobnou funkci jako ortéza. Jeho smyslem je tedy také kloub stabilizovat, ale hodí se spíše pro fixaci menších kloubů, jako je právě kotník, loket či zápěstí. U velkých kloubů, mezi které se řadí koleno nebo také ramenní kloub, jsou vhodnější ortézy. Ortézu lze rovněž snáze používat, je upevněna na postižený kloub pomocí suchých zipů. Není tak zapotřebí žádné odborné asistence, jako tomu bývá u aplikace tejpovací pásky. Tu je třeba po několika dnech vždy vyměnit za novou, protože se vlivem potu a mytí postupně začne loupat a neplní již svou funkci.

 

 

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/ortéza-na-kotník-titulka.pnghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/ortéza-na-kotník-titulka-150x150.pngPR-leadersZdravíVyznavači nejrůznějších sportů trpí po úraze snad ještě více než lidé méně aktivní. Nemluvíme o míře bolesti, která je s úrazem přímo spojená, ale spíše o tom utrpení, které sportovec zažívá, když se sportu nemůže dále věnovat nebo je v něm výrazněji omezen. Úrazů, které způsobí nestabilitu kloubů je...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku