Dřevěné okenní rámy vám vydrží mnohem déle, pokud bude dřevo dobře chráněno proti vlhkosti a slunečnímu záření. Kvalitní venkovní barvy na dřevo nejen ochrání proti vlhkosti a plísni, ale také proti hmyzu, larvám a červotočem.

Volba správného typu barvy

V současné době máte k dispozici nepřeberné množství barev na dřevo, které jsou určené pro vnitřní i venkovní použití:

  • Barvy na vodní bázi /akrylové/
  • Barvy, které se ředí terpentýnem
  • Husté barvy, které poskytnou lepší krytí
  • Polyuretanové barvy, které v sobě kombinují 2 druhy nátěru
  • Barvy na bázi oleje – např. krycí barvy Osmo

Další nátěr na stávajících nebo úplně nový?

Pokud je stávající povrch okenního rámu již zvětralý, budete muset před nanesením nové vrstvy, odstranit smirkovým papírem všechen prach a nečistoty. V případě potřeby můžete drobné nerovnosti zaplnit materiálem, který vznikne z broušení.

Ovšem pokud je stávající nátěr těžce poškozen, nebo budete chtít použít jiný druh barvy na dřevo, budete muset aktuální vrstvu zcela odstranit. Odstranění můžete provést horkovzdušnou pistolí, nebo broušením.

Zkontrolujte díry a praskliny

Než začnete s malováním, doporučujeme zkontrolovat stav spár mezi okenním rámem a zdí. V průběhu doby zde mohou vznikat mezery, které se postupně rozšiřují. Vytvoří se tak perfektní místo pro nečistoty a vlhkost.

Vezměte např. vysavač nebo štětec a důkladně okolí vyčistěte. Jestliže potřebují praskliny či díry spravit použijte stejné plnivo jako dříve. Např. montážní pěnu.

První vrstva

Pro lepší pokrytí a přilnavost vrchního nátěru, nejprve aplikujte vrstvu dobré základní barvy. Po uschnutí dřevěných vláken, použijte jemný brusný papír velikost zrna 220 nebo 280. Bruste ve směru žilkování dřeva. Vyplňte vytvořenou hmotou všechny mezery a nerovnosti, aby byl povrch hladký. Pak důkladně očistěte povrch od prachu.

Začínáme malovat

Pokud jde o nátěr na zcela nové dřevo, nejprve zkontrolujte, zda na povrchu nejsou stopy pryskyřice. Pokud ano, tak ji odstraňte. V případě, že ji necháte tak, bude později kyselina obsažená v pryskyřici negativně ovlivňovat nanesenou barvu na dřevo.

Následně dřevo odmastěte. Tvrdé dřevo obsahuje zpočátku víc oleje, který pak komplikuje použití dobré barvy na dřevo. Samozřejmě pokud použijete krycí barvu na okno s olejovým základem, není olej ve dřevě takový problém. A můžete začít.

Čas na maskování

Abyste ochránili okenní sklo, je nejlepší použít klasickou maskovací pásku, kterou používáte při malování. Aplikace zabere trochu času, ale na oplátku pak můžete malovat rychleji a nemusíte pak tolik čistit sklo.

Upozornění: maskovací pásku odstraňte ihned po dokončení nátěru, protože později, byste mohli s páskou odstranit i část barvy.

Nanesení vrchního nátěru

Pracujte zevnitř na vnější straně okenního rámu. Otevřete okno a jako první místo malujte vnitřek. Začněte s horizontálními částmi rámu a pak pokračujte odspodu nahoru. Pak se vrhněte na svislé části.

Přivřete okno a malujte okraje rámu. Poté již pokračujte celým rámem okna odshora směrem dolů.

Máte chuť se pustit do nového nátěru vašich dřevěných oken? Využijte nabídku specializované prodejny na krycí barvy na okna značky Osmo. Výrobky této značky jsou ekologicky nezávadné, vysoce vydatné a mají skvělé krycí vlastnosti. Více na www.oleje-osmo.cz

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/nátěry-titulka.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/nátěry-titulka-150x150.jpgPR-leadersBydleníDřevěné okenní rámy vám vydrží mnohem déle, pokud bude dřevo dobře chráněno proti vlhkosti a slunečnímu záření. Kvalitní venkovní barvy na dřevo nejen ochrání proti vlhkosti a plísni, ale také proti hmyzu, larvám a červotočem. Volba správného typu barvy V současné době máte k dispozici nepřeberné množství barev na dřevo, které jsou určené...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku