Když se plánuje svatba a na řadu přijde vybírání termínu, mnoho snoubenců se rozhoduje pro jarní a letní měsíce. A to z jednoduchého důvodu – krásné teplé počasí. Naši předkové však na výběr nejvhodnější doby pro vstoupení do manželství měli zcela jiný systém. A tak vzniklo množství pověr a pranostik.

Máj lásky čas?

Zatímco dnes květen vnímáme jako krásné období, kdy se příroda probouzí a s ní začíná v lidských srdcích klíčit i láska, naši předkové měli na svatbu v tomto měsíci dosti vyhraněný názor. Lidová pranostika totiž říká, že pokud se svatba odehraje v máji, nevěsta bude do roka na máry. Vysvětlení je přitom prosté. Ve starších dobách bylo pro ženu nebezpečné, aby si oblékla svatební šaty v květnu a vdala se. V letních měsících ji totiž čekala těžká práce na poli, a pokud by touto dobou byla těhotná, mohlo to skončit potratem. Ten zas v těchto dobách představovat velké zdravotní riziko. Druhou variantou je potom fakt, že kdyby žena dítě donosila, rodila by pravděpodobně kolem února, kdy panovala krutá zima, a zásoby jídla se mohly tenčit. V dnešní době však existuje pokročilá zdravotní péče, a tak tato pranostika zůstává pouze úsměvnou připomínkou starých dob.

Podzimní svatba

Mnohé pranostiky se také věnují svatbě na podzim. Obřad v těchto měsících pro nás nyní znamená pouze teplejší šaty a pánský svatební oblek – případně nepromokavé svatební boty. Odměnou však je nádherná podzimní atmosféra s popadaným listím a krásnými pestrobarevnými fotografiemi. Jak se však na toto období dívali naši předkové? Asi největším úspěchem bylo vdávat se v září. Pranostika říká, že když se v tento čas oženíš či vdáš, bohatství zaručeno máš. Pokud vás peníze zase tak nezajímají a raději volíte manželskou pohodu, ideální měsíc byl říjen. V říjnu totiž láska kvete, ale blahobyt uteče. Nejhůře potom vychází listopad. Pořekadlo říká, že v listopadu za ohradu. To značí nepříliš šťastný svazek.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/moderni-svatebni-saty-1024x714.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/moderni-svatebni-saty-150x150.jpginfo@press-media.czMóda a Stylsvatební šatyKdyž se plánuje svatba a na řadu přijde vybírání termínu, mnoho snoubenců se rozhoduje pro jarní a letní měsíce. A to z jednoduchého důvodu – krásné teplé počasí. Naši předkové však na výběr nejvhodnější doby pro vstoupení do manželství měli zcela jiný systém. A tak vzniklo množství pověr a pranostik....Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku