V Česku bylo na začátku roku 2018 téměř 300 tisíc studentů vysokých škol. A přes 72 tisíc z nich v loňském roce absolvovalo, tedy pravděpodobně muselo napsat některou ze závěrečných prací. Co se ale se všemi bakalářkami a diplomkami? I kdyby každá z těchto prací měla v průměru jen 35 stránek, jde celkem o 2,5 milionu stránek textu, z nichž si většinu nikdo nikdy nepřečte. A to je pro řadu studentů obrovsky demotivující.

„Ve své diplomové práci nic neřeším, ničeho se nedotýkám a v závěru k ničemu nechci dojít. Pracuji bez tématu, bez motivace. Moje zájmy také začaly směřovat k jiným věcem, než je pos*ané umění.“ Tak tohle je doslovná citace ze závěrečné práce studenta výtvarného umění v Brně z roku 2017. Pokud si na rozruch, který tato práce vzbudila, pamatujete, pak se jí povedlo to, o čem si většina jiných textů může nechat jenom zdát. A sice, že se o ní někdo vůbec dozvěděl.

Drtivou většinu vysokoškolských prací totiž postihne stejný osud – jsou napsány, vytištěny, svázány a obhájeny. Tím celý proces končí, jeden svazek takové bakalářky nebo diplomky je umístěn do podzemí fakultní knihovny, kde ho za pár let sežerou rybenky a plíseň, druhý pak do knihovny v obýváku, aby se s ním student pochlubil rodičům, babičce, tetičce a nakonec podložil rozviklaný stůl.

„Ve chvíli, kdy studenti nejsou motivováni k psaní prací, které budou následně publikovány nebo využity k dalšímu studiu, pokud se nedozví o nejrůznějších soutěžích, ve kterých mohou za své práce získat ocenění, nebo pokud nebudou zapojeni do nejrůznějších grantů, díky kterým za svou práci dostanou finanční odměnu, nechat si práci připravit od profesionálů a neplýtvat vlastním časem pro ně bude naprosto normální,“ Lucie Drobná, zakladatelka portálu www.overene-prace.cz, který jako první u nás nabízí srovnání služeb v oblasti přípravy podkladů a rešerší pro vysokoškolské práce.

Úskalí závěrečných prací spočívá také v tom, že – jak napovídá jejich název – přicházejí na závěr studia a jen málokdo je ochoten pohřbít několik let školy a řadu úspěšných zkoušek tím, že nedokončí bakalářskou nebo diplomovou práci. Strávit několik týdnů, v některých případech i několik měsíců v knihovnách, archivech, nebo vyhledáváním a zpracováváním zdrojů z internetu, se stává ještě složitějším ve chvíli, kdy student zároveň pracuje, nebo kdy se snaží skloubit vysokou školu a rodinný život.

Na tuzemských vysokých školách je v současnosti přes 14 tisíc student starších 30 let, dalších skoro 29 tisíc starších 25 let. Práce nebo trvalý vztah a zakládání rodiny se týká zřejmě většiny z nich.

„Studentů, kteří se na nás obrátí proto, že by si sami s bakalářkou nebo diplomkou nevěděli rady, je jen malá část. Výraznějším problémem je to, že na přípravu práce nemají čas z pracovních nebo rodinných důvodů. Jejich zájem o naše služby odráží jeden z největších problémů školství ve východní Evropě. Zatímco na západoevropských univerzitách píší rozsáhlé práce ti, kteří něco skutečně zkoumají, u nás to musí dělat i ti, kteří se v oboru sice orientují, ale vlastně nemají co říci. Závěrečnou práci tak vnímají jako zbytečnou překážku v získání vzdělání,“ Lucie Drobná z portálu www.overene-prace.cz.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/Aktualitycz_První-srovnávač-podkladů_foto2.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/Aktualitycz_První-srovnávač-podkladů_foto2-150x150.jpginfo@press-media.czTipyPodklady24.czV Česku bylo na začátku roku 2018 téměř 300 tisíc studentů vysokých škol. A přes 72 tisíc z nich v loňském roce absolvovalo, tedy pravděpodobně muselo napsat některou ze závěrečných prací. Co se ale se všemi bakalářkami a diplomkami? I kdyby každá z těchto prací měla v průměru jen...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku