Zima klepe na dveře, a zatímco milovníci lyžování ji vítají s otevřenou náručí, lidé se suchou až atopickou pokožkou se krčí strachy v koutě. Není se co divit, v chladném období dostává kůže pořádně zabrat. Kombinace suchého vzduchu uvnitř budov a mrazu ve venkovním prostředí potrápí i zdravé lidi, natož ty nemocné.

Jistě si pamatujete na doby svého dětství, jak vám maminky před tím, než jste vyrazili ven za dobrodružstvím, v zimě důkladně namazaly obličej. Jako děti jste jejich počínání nechápaly, ale nyní můžete péče docenit – třeba až zase jednou zapomenete chránit vhodně zvoleným krémem na suchou pleť a po návratu domů vás bude obličej svědit, zarudne a vytvoří se na něm šupiny.

Problémy se suchou kůží však neřeší pouze atopici. Mohou potkat každého – nejčastěji v souvislosti se zmíněným suchým vzduchem. Obvykle však stačí aplikovat hydratační krém a zdravá kůže se z nepříjemného stavu dostane sama.

Během chladnějších měsíců by neměl prevenci o pokožku podceňovat nikdo. Odborníci z řad dermatologů tvrdí, že jde jen o to si na pravidelnou péči zvyknout – podobně jako to většina lidí přirozeně dělá v létě. Zároveň dodávají, že vypátrat skutečný důvod vzniku atopického ekzému se ještě nikomu nepodařilo.

Jak poznáte, že máte citlivou kůži?

Pokud na sobě pozorujete některý z následujících příznaků, může to znamenat, že je vaše pokožka citlivá až atopická:

  • vzhled vaší pleti se výrazně mění v případě stresu či emočního vypětí,
  • na končetinách, případně dalších místech na těle se vám často loupe pokožka,
  • po koupeli v tvrdé vodě pociťujete v oblasti nohou vysušení či pnutí,
  • v chladném nebo větrném prostředí vaše pleť ihned zčervená,
  • máte pocit, jako kdyby vám někdo dal o číslo menší kůži,
  • jakmile se odlíčíte, vaše víčka nápadně zrudnou.

Co můžete pro svou pokožku udělat?

Základními kameny péče o suchou až atopickou pleť v zimě jsou hydratace, promašťování a přísun vitaminů.

Hydrataci a promaštění zajistíte pomocí vhodně zvolené kosmetiky. K nejlépe hodnoceným produktům patří kosmetika Atoderm od BIODERMY, která byla navržena tak, aby díky svému patentovanému vzorci biologicky obnovovala hydrolipidický film pokožky.

Naopak se vyhýbejte kosmetice s obsahem alkoholu, parabenů a parfemace. Produkty s nevhodným složením mohou doslova nastartovat atopii a způsobit vám nepříjemné chvilky.

Atopické kůži zároveň nesvědčí dlouhé koupele. V průběhu zimy by se měl atopik spíše sprchovat, a to maximálně jednou za tři dny. Pokud to není nutné, pak je ideální omýt pouze vybrané partie.

Hlídejte si také jídelníček. Zařaďte do něj dostatek ovoce a zeleniny – až na kiwi, které je vnímáno jako jeden z největších alergenů. Zároveň se snažte výrazně omezit potraviny s konzervanty a chemickými přísadami.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/svetdnes.cz_bioderma-cz_com_nahledovy.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/svetdnes.cz_bioderma-cz_com_nahledovy-150x150.jpginfo@press-media.czZdravíZima klepe na dveře, a zatímco milovníci lyžování ji vítají s otevřenou náručí, lidé se suchou až atopickou pokožkou se krčí strachy v koutě. Není se co divit, v chladném období dostává kůže pořádně zabrat. Kombinace suchého vzduchu uvnitř budov a mrazu ve venkovním prostředí potrápí i zdravé lidi,...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku