Vliv horké páry na lidský organismus znali již staří indiáni, Aztékové i Římané. Pokud jste někdy měli možnost podívat se do tropického deštného pralesa, máte dokonalou představu, jaký můžete zažít pocit, když se posadíte do teplé místnosti se 100 % vzdušnou vlhkostí. Která je navíc plná příjemných vůní.

Hammam, caldarium, rhassoul, tepidarium… to vše je parní lázeň

Říká se, že bez parní lázně není wellness. Určitě na tom bude něco pravdivého. Stačí se podívat kolem, kolik druhů parních lázní máme:

  • Římská lázeň: teplota kolem 50 °C a vysoká vzdušná vlhkost
  • Solná lázeň: základ stejný jako u římské, ale navíc pára obsahuje mikrokrystaly soli, která má pozitivní vliv na dýchací cesty
  • Bylinná lázeň: příznivé účinky páry jsou násobeny vonnými bylinnými esencemi
  • Hammam: typická turecká lázeň s masážním stolem a speciální pěnou
  • Rhassoul: lázeň s léčivým bahnem s vysokým obsahem minerálů, kterým si potíráte tělo
  • Caldarium: parní lázeň s nižší teplotou i vlhkostí vzduchu
  • Tepidárium: nízká vlhkost a teploty kolem 40 °C, která má podobné zdravotní účinky jako finská sauna, ale mohou do ní i kardiaci, kteří do běžné sauny nesmějí

Technicky je parní kabina vždy místnost, která je vykachličkovaná drobnými kachličkami, které vytváří jednolité plochy nebo typické motivy, případně modernějšími velkoformátovými dlaždicemi. Jen keramické stěny totiž dokáží dlouhodobě odolávat vysoké vlhkosti.

Srdce parní lázně tvoří výkonný parní generátor, který vytváří a vhání do místnosti parní mlhu. Speciální kontrolní systém zajišťuje, aby se udržovala stálá teplota prostředí. Pouhé zvýšení o 2 – 3 stupně totiž může pro uživatele znamenat pocit příliš velkého horka.

Co je parní sauna?

Řekneme vám to na rovinu. Parní sauna je jen marketingový tahák. Je to jen klasická finská sauna, která krátkodobě využívá horké páry. Ta vzniká poléváním rozpálených saunových kamenů vodou a máváním ručníku se pak horký vzduch rozhání po sauně.

Některé sauny také mohou obsahovat technologii, která vhání v pravidelných intervalech do kabiny horký vzduch průduchy. Tím vniká tepelný ráz, který má dobrý vliv na termoregulační systém lidského organismu.

Ale v žádné parní sauně není možné dosáhnout srovnatelných podmínek, které panují v opravdické parní lázni. V parní sauně lze dosáhnout teplot kolem 80 °C a vlhkosti nepřesahující 30 %. A to je na skutečné účinky parní lázně málo.

Přemýšlíte o pořízení parní lázně? Chcete načerpat inspiraci a pobavit se o možném řešení? Přijďte si nezávazně vyzkoušet pocit z opravdické parní lázně do wellness showroomu v Praze – Uhříněvsi!

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/svetdnes.cz_wellness-vision_cz_uvodni.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/svetdnes.cz_wellness-vision_cz_uvodni-150x150.jpginfo@press-media.czBydleníVliv horké páry na lidský organismus znali již staří indiáni, Aztékové i Římané. Pokud jste někdy měli možnost podívat se do tropického deštného pralesa, máte dokonalou představu, jaký můžete zažít pocit, když se posadíte do teplé místnosti se 100 % vzdušnou vlhkostí. Která je navíc plná příjemných vůní. Hammam, caldarium,...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku