Pokrok se nedá zastavit a není tomu jinak, ani co se týče automobilového průmyslu. Již nějakou dobu se mluví o automobilech, které bude řídit umělá inteligence nebo o elektromobilech, jež by mohly nahradit auta na naftu nebo benzín a v mnohých vlastnostech je dokonce ještě předčit. Přestože auto řízené počítačem ještě není tak rozšířené, s elektromobily se můžete setkat čím dál tím častěji.

Klasika pro rodinu nebo raději futuristický model do terénu?

Tesla nabízí hned několik modelů elektromobilů. Příznivci klasičtějších vozů si jistě oblíbí Tesla Model 3, který v příplatkové verzi nabízí i autonomní řízení. Ale i jeho základní verze jistě stojí za  povšimnutí – nabízí možnost dojezdu až 500 km a rychlonabíjení z veřejných dobíjecích stanic již za půl hodiny. Samozřejmostí je ovládání vozu přes aplikaci nebo hlasem, připojení k internetu a displej s navigací místo obyčejné přístrojové desky. Velký kufr a 5 sedadel z Tesla Modelu 3 dělají skvělé rodinné vozidlo budoucnosti. Pro vyznavače dobrodružnějšího života bude možná zajímavější Tesla Cybertruck – pick-up s elektronickým pohonem. Tento model se dle posledních zpráv začne vyrábět koncem roku 2021, přesné údaje o kapacitě baterií tak ještě nejsou známé. Už teď je ale jisté, že Cybertruck bude koncipován jako obrněný vůz s karoserií z nerezové oceli odolné proti poškrábání a prostřelení kulkami ráže 9 mm. Díky svému futuristickému vzhledu se Cybertruck jistě dostane do centra pozornosti všude, kam zavítá.

Možnost dotace

Vzhledem k tomu, že jsou elektromobily šetrné k přírodě, lze si při jejich koupi zažádat o dotaci. Pravidla dotací se každý rok mění, proto se vždy podívejte, jaké jsou aktuální podmínky pro daný rok, kdy o ni budete žádat. Například pro dotační program na elektromobil v roce 2020 činila minimální výše dotace čtvrt milionu. Vzhledem k tomu, že uznatelné náklady tvořily 20, 25 nebo 30 procent z ceny vozidla, nebylo možné tuto dotaci využít na nákup levnějších malých modelů elektromobilů. Oproti minulým letům byla možnost dotace omezená čistě na elektromobily, tedy již se nevztahovala na hybridní vozy. Jak budou podmínky dotací změněny pro příští rok, ještě není zcela jasné, proto pokud zvažujete koupi elektromobilu, sledujte novinky, ať jste v obraze.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/elektromobil-tesla-1024x682.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/elektromobil-tesla-150x150.jpgPR-leadersAuto-motoPokrok se nedá zastavit a není tomu jinak, ani co se týče automobilového průmyslu. Již nějakou dobu se mluví o automobilech, které bude řídit umělá inteligence nebo o elektromobilech, jež by mohly nahradit auta na naftu nebo benzín a v mnohých vlastnostech je dokonce ještě předčit. Přestože auto řízené počítačem...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku