Pokud jste občasný cyklista, jistě vás výběr obuvi nechává chladným, neboť na kolo můžete vyrazit v téměř jakékoliv obuvi. Pokud to ale s cyklistikou myslíte více vážně, je dobré zvážit, zda neinvestovat do cyklistické obuvi. Jízda v cyklistických tretrách je mnohem efektivnější a pohodlnější. Jak si ale vybrat správně, když je na trhu tolik možností?

Zvolte ty správné

Na trhu narazíte zejména na silniční tretry, které se používají pouze při jízdě na kole, pro obyčejnou chůzi je nevyužijete. Tyto boty na kolo jsou nicméně příjemně lehké a disponují skvělým odvětráváním. Oproti tomu tretry do terénu jsou skvělé i pro chůzi, což oceníte v náročném terénu při přenášení kola přes různé překážky. Jestli to s cyklistikou nechcete příliš přehánět, můžete zůstat u levnějších rekreačních bot na kolo, které můžete využívat i jako běžnou obuv.

S nášlapy nebo bez?

Platforma nebo nášlapy, to je oč tu běží. Po finanční stránce vyjdou boty téměř totožně, důležité je tedy zvolit správnou variantu pro váš styl jízdy. Pokud chcete nohu kdykoliv sundat z pedálu, zvolte platformy, pokud chcete efektivněji zabírat a mít nohu uchycenou pomocí zámků k pedálu, doporučujeme zvolit boty s nášlapy.

Tkaničky nebo suchý zip?

I systém zapínání je tak trochu věda – levnější boty kombinují tkaničky se suchým zipem, ty dražší se vyznačují boa systémem. Pokud tedy vyberete dražší model, můžete mít na botě dva boa systémy pro efektivní a rovnoměrné utáhnutí boty. Jestli hledáte zlatou střední cestu, sáhněte po utahování pomocí přezky s ráčnou.

Ověřte si kompatibilitu s vaším kolem

Než vyrazíte do obchodu pro boty na kolo, zjistěte si, jaký máte typ nášlapných pedálů. SPD pedály totiž mají speciální zarážku, díky které bude noha pevně uchycena. Vybírejte proto pečlivě, abyste při prvním vyzkoušení nových bot nebyli zklamaní a boty správně seděly.

Zvolte si budget

Když si pořizujete novou cyklo výbavu, možná vás překvapí, že výsledné částky jsou poměrně vysoké. Proto je dobré zvolit si na začátku finanční strop, přes který už nepůjdete. Pokud hledáte zlatou střední cestu, kvalitní boty najdete zhruba v kategorii od dvou do pěti tisíc korun.

I když jsou boty na kolo důležité, nezapomeňte investovat i do bezpečnostních prvků, jako jsou přilby nebo chrániče. Nikdy totiž nevíte, zda se běžná vyjížďka nezvrtne a ochrana hlavy by měla být jasnou prioritou.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/05/5-tipu-jak-vybrat-ty-prave-boty-na-kolo.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/05/5-tipu-jak-vybrat-ty-prave-boty-na-kolo-150x150.jpgsvet zenyMóda a StylTipyboty,boty na kolo,cyklovýbava,obuv,přilby,spd pedályPokud jste občasný cyklista, jistě vás výběr obuvi nechává chladným, neboť na kolo můžete vyrazit v téměř jakékoliv obuvi. Pokud to ale s cyklistikou myslíte více vážně, je dobré zvážit, zda neinvestovat do cyklistické obuvi. Jízda v cyklistických tretrách je mnohem efektivnější a pohodlnější. Jak si ale vybrat správně,...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku