Naše země je vyhlášená domácím kutilstvím, máme jich zřejmě více na kilometr čtvereční země než dětí 🙂 Ne, ale teď vážně, kutilství je super koníček, ale někteří kutilové mají více nadšení než talentu, a tehdy vznikají „díla“, která by asi nikdo z nás doma mít nechtěl a neměl. A nezřídka kdy se potom na různých návštěvách setkáváme s tak nějak neuměle položenou podlahou, kde v tom lepším případě vidíte občas nějakou nerovnost, někde úplně, jinde chybí přechodové lišty a v tom horším případě už při prvním pohledu vidíte, že je podlaha plná nerovností a dalších nedokonalostí.
Ještě než se vrhnete na pokládku
Prvně byste měli skutečně objektivně zvážit své schopnosti, a až pokud skutečně nabudete dojmu, že pokládku plovoucí podlahy zvládnete sami, měli byste se poradit v některém ze specializovaných obchodů, který druh podlahy vybrat. Vždy je dobré se ohlížet nejen na vaše finanční možnosti, těmi jste tak nějak předem limitováni, ale zvážit i obtížnost pokládky, životnost materiálu apod. Pokud jste tedy rodina s malými dětmi, je třeba toto brát v potaz již při výběru materiálu, z něhož budete podlahu dělat. Dřevěná podlaha může být měkčí, ale lze ji případně zbrousit, jiné materiály zase mají vlastnosti, které vám váš finální výběr mohou také usnadnit.
Nezapomeňte na detaily
Detaily dělají celek, to asi víme všichni, proto než opustíte internetový či kamenný obchod, ujistěte se, že máte kromě podkladové folie také podlahové lišty a schodové hrany, to v případě, že vás čeká i pokládka podlahy na schodiště. Na to byste tedy měli být zvláště trpěliví a mít už s pokládkou nějaké zkušenosti. Přechodové lišty vybírejte nejen dle barvy, ale také podle toho, jaké povrchy chcete opticky sjednotit. Existují lišty z různých materiálů a některé se lepí a jiné lze k podlaze klasicky přišroubovat.