Přestěhovali jste se do okolí města, kde ještě není možnost se připojit na místní kanalizaci, nebo jste zdědili starý rodinný dům s jímkou a rádi byste nalezli lepší řešení, co provést s odpadními vodami? V takovýchto případech je pro vás nejlepším řešením pořídit si domovní čističku odpadních vod. Jak ale funguje a co její pořízení bude obnášet?

Co je ČOV

Domovní čistička odpadních vod nabízí řešení, jak využít odpadní vody z vaší domácnosti. Na rozdíl od jímky vám totiž umožní v přečištěné formě vodu znovu použít, například při zalévání zahrady. Což je v poslední době, kdy Česká republika přes léto trpí na nedostatek vody, jistě velmi vítané. Nejčastěji se s ČOV setkáte u rodinných domků nebo rekreačních objektů, kde nebylo možné se nechat napojit kanalizační přípojkou na kanalizaci.

Princip čištění vody

ČOV je plastová nádrž, která se instaluje tak, aby do ní natékala veškerá odpadní voda z vaší domácnosti – tedy voda ze splachování toalety, z myčky nebo pračky ale také ze sprchování. Domácí čistička odpadních vod se skládá z několika částí, které jsou navrženy speciálně tak, aby co nejlépe vodu přečistily. Nejprve se dostává odpadní voda do usazovací nádrže, kde je sedimentací zbavena kalu a dalších mechanických nečistot. Nevhodné látky se procesem egalizace naředí a voda putuje do druhé části ČOV. Zde probíhá provzdušňování vody a biologické čištění za pomoci bakterií. Poté už se přečištěná voda hromadí v nádrži, odkud se přečerpává do odtokového žlabu, když ji zrovna chcete použít například na zalévání zahrady.

Pořízení domácí čističky vody

Pokud se v podobných záležitostech nevyznáte, může pro vás být zařizování domácí ČOV poněkud komplikovanou záležitostí. Jedná se totiž o vodní dílo, potřebujete tedy k jejímu vybudování souhlas příslušných státních orgánů. Na počátku všeho je práce projektanta a s tím i projekt, přihlížející k dané situaci vašeho pozemku. Daný projekt vám musí odsouhlasit na stavebním úřadě, kde vám udělí územní souhlas. Dále oznámíte vybudování čističky odpadních vod na vodoprávním úřadě a můžete se pustit do výstavby. Pokud si na všechno to vyřizování nevěříte, zeptejte se firem nabízejících ČOV o pomoc, jistě vám potřebnou dokumentaci rádi obstarají a pomohou vám zařídit vše potřebné.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/introbg02-1.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/introbg02-1-150x150.jpgPR-leadersBydleníPřestěhovali jste se do okolí města, kde ještě není možnost se připojit na místní kanalizaci, nebo jste zdědili starý rodinný dům s jímkou a rádi byste nalezli lepší řešení, co provést s odpadními vodami? V takovýchto případech je pro vás nejlepším řešením pořídit si domovní čističku odpadních vod. Jak ale funguje a...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku