Snažíte se o přírodní zahradu a nejste si jistí, jaké prvky v ní vyniknou a čemu se raději vyhnout? Poradíme vám, co do přírodní zahrady nepatří a jak vytvořit ideální místo pro rostliny, ale také pro živočichy.

Začněte u domu

Při plánování a následné úpravě zahrady začínejte prostorem kolem domu. Tato místa, včetně teras a příjezdové cesty, budou nejpoužívanější, proto je dobré řešit je mnohem dřív, než třeba zadní část zahrady. Chcete-li si zařídit přírodní zahradu, vyhněte se umělým materiálům. Vybírejte si přírodní materiály, ať už se jedná o kámen, dřevo nebo kombinaci obojího.

Místo před garáží

Počítejte s tím, že i když se vaše zahrada může blížit k permakultuře a působit méně udržovaně, je dobré nechat dostatečné místo před garážovými vraty volné. Ať už máte sekční garážová vrata nebo posuvná vrata, počítejte s tím, že oceníte prostor pro parkování před vraty. V ideálním případě naplánujte před garáží příjezdovou cestu, na kterou se vejdou i dvě auta.

Vybírejte přírodní materiály

Přírodní zahradu můžete dekorovat veškerými prvky, které najdete například v lese, na louce nebo v prostředí vašeho bydliště. Nebojte se přidat i své inovace a dejte nový život starým květináčům. Vytvořte z nich například pítko pro ptáky. Seno, klacky a další dřeviny můžete využít ke stavbě hmyzího hotelu. Přilákejte do své zahrady život a užívejte si ten pohled na roztodivné živočichy, ale i rostliny, které jen tak někde nerostou.

Pozor na plasty

Vyhněte se plastovým materiálům, ať už se jedná o plastové obrubníky, bazény nebo třeba dekorace. Raději vždy sáhněte po přírodním materiálu, který do zahrady víc zapadne. V případě bazénu se zaměřte raději na biotop nebo menší přírodní jezírko. Obrubníky vyřešíte pomocí kamenů, případně dřevěných krajin, nařezaných na míru.

Udělejte si sami

Pokud máte na zahradě přebytek dřeva, starý nábytek nebo třeba dekorace, které jsou rozbité, nebojte se jim dát nový život. Vyrobte si nábytek z palet, postavte si vlastní kompost a vytvořte si místo, kde se budete cítit dobře. Užívejte si volné chvíle na své vysněné zahradě.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/06/posuvna-vrata-1.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/06/posuvna-vrata-1-150x150.jpgsvet zenyAuto-motoBydleníauto,design,garáž,garážová vrata,přírodní zahradaSnažíte se o přírodní zahradu a nejste si jistí, jaké prvky v ní vyniknou a čemu se raději vyhnout? Poradíme vám, co do přírodní zahrady nepatří a jak vytvořit ideální místo pro rostliny, ale také pro živočichy. Začněte u domu Při plánování a následné úpravě zahrady začínejte prostorem kolem domu. Tato místa,...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku