Dotace na solární ohřev vody pro seniory může ročně uspořit tisíce korun

Redakce doporučuje

Jak bojovat proti sedavému způsobu života

Sedavý způsob života je dnes jedním z hlavních faktorů,...

Proces koupě nemovitosti ve Frýdku-Místku krok za krokem

Pořízení vlastní nemovitosti je velkým životním krokem, který přináší...

První dojem: Co vše o vás řekne váš domov

Váš domov je víc než jen místo, kde bydlíte...

Objevte kouzlo vánoční atmosféry s levným ubytováním v Praze

Vánoční Praha je jedinečným místem, kde se každý návštěvník...

6 tipů na vánoční PPC kampaň, která přinese prodeje

Vánoce jsou svátky pohody a klidu. A taky je...

Stále více seniorů a nízkopříjmových domácností se zajímá o možnost pořízení solárního ohřevu vody, kterou státní rozpočet dotuje částkou 90.000 korun českých z programu Nová zelená úsporám Light. Ve stejné výši řada firem nabízí bez doplatku instalaci systému, který by měl za rok uspořit na výdajích za elektřinu pro ohřev vody částku přibližně 4.000 až 8.000 korun českých. Je tomu skutečně tak a jaké parametry my měla instalace splňovat, aby bylo dosaženo této úspory?

Podle jednatele instalační firmy 4MMENERGY Ing. Michala Zony, která realizovala desítky instalací solárního ohřevu vody, by měl systém obsahovat: elektrický bojler o objemu minimálně 100 litrů (pro dvoučlennou domácnost), alespoň 5 fotovoltaických panelů (o výkonu min. 450 Wp), dále by měla být zajištěna ochrana proti blesku a přepětí, vyřešeno propojení panelů s hromosvodem, solární měnič MPPT s automatickým přepínáním na elektrickou síť v případě nízkého výkonu elektrárny, ochranu proti opaření horkou vodou a revizní zprávu instalace. Jenom tato konfigurace opravdu zajistí bezpečnost provozu, energetické a finanční úspory, které mají smysl a splňují i budoucí podmínky dotačního programu Nová zelená úsporám Light, který bude opětovně spuštěn v lednu 2024.

Je třeba zmínit, že program Nová zelená úsporám Light byl v prosinci 2023 nečekaně pozastaven kvůli vyčerpání finančních prostředků fondu. Pozastavení programu bylo také reakcí ministerstva na nekvalitní instalace některých firem, které instalují systémy především nedostatečného počtu a výkonu fotovoltaických panelů a nevhodného měniče. Při instalaci menšího počtu panelů není dostatečný výkon pro výrobu elektřiny a finanční efekt roční úspory je nevýznamný. Při použití některých měničů s dohřevem vody z elektrické sítě při malém počtu nainstalovaných panelů nedochází po většinu dne k výrobě elektřiny z panelů, ale z elektrické sítě a tato instalace postrádá smysl. Je to způsobeno tím, že menší počet panelů (případně použití FV panelů s nižším výkonem, u kterých je menší výstupní napětí oproti panelům s vyšším výkonem) dává v součtu menší napětí, než které je nutné k otevření měniče a jeho výroby elektřiny z panelů.

Jaká je spotřeba teplé vody v domácnosti a energie na její ohřev? Průměrná roční spotřeba na osobu je v ČR cca 17 m3, na což je nutné vynaložit ročně energii 0,9 MWh. Dvoučlenná domácnost seniorů spotřebuje ročně 1,8 MWh energie na ohřev vody. Zjednodušeně by mělo stačit celkem 2 kWp nainstalovaného výkonu solárních panelů pro pokrytí této spotřeby. Ale i zde platí, že čím více, tím lépe, takže instalace většího výkonu FV panelů není rozhodně na škodu.

Na závěr je nutné podotknout, že snížení výdajů na ohřev teplé vody není jediný způsob úspor v domácnostech. Dotace je možné čerpat na zateplení, pořízení tepelného čerpadla, sběr dešťové vody nebo výměnu oken a dveří.  

euro