Snad každý si někdy přál bydlet na hradě či na zámku. Každá dívka chtěla být princeznou, každý muž rytířem. Všechny fascinoval dvorský život, hony, hry a slavnosti. Všechny tyhle dětské sny odvál čas, králi ani šlechtici se v dnešní době asi nestanete. Ale zato můžete okusit, jaké byly středověké hodovní tabule a vyhlášené přípitky – na trhu je opravdu velký výběr replik historického skla, pohárů a číší. Proč nezkusit si pro jednou přiťuknout místo nudnými sklenicemi číšemi zhotovenými z bohatě zdobeného zeleného skla?

Historicky věrné kopie ocení i skuteční znalci

Volit můžete z mnoha druhů i období. Výrobci sklenic jsou většinou znalými historiky a dávají si pozor, aby jejich produkty byly co možná historicky nejvěrnější. Můžete tak okusit, z čeho pil divoký Viking, ale i evropský šlechtic čtrnáctého století a budete mít zaručeno, že číše jsou opravdu historicky věrnou kopií.

Správnou patinu má zejména lesní, nebo též zelené sklo, ve středověku na našem území zdaleka nejrozšířenější. Ve čtrnáctém století nastal v našich zemích velký rozvoj sklářství (který sem přinesl Karel IV.) a s tím začali čeští výrobci skla vyrábět a napodobovat poháry podobné těm, kteří tvořili mistři tohoto umění – Benátčané. Ale středoevropští skláři neměli k dispozici tak čisté suroviny a sklo kvůli tomu obsahovalo malé vzduchové bublinky a bývalo, díky příměsi oxidu železnatého, zbarvené do zelena. Pokud se tedy chcete přiblížit historické přesnosti a věrnosti, vybírejte zelené sklo.

Originální dárek

Historické sklo může být vhodným dárkem nejen pro zaryté příznivce fantasy, living history a larpů (kteří z něj jistě budou nadšení dvojnásob), ale i třeba pro novomanžele na svatbu.

Sklenice zdaleka nemusí stát jen na nejsvrchnější polici, kde budou hezky vypadat (a bude se na ně také hezky prášit), jsou vyrobené od toho, aby se používaly. A navíc jsou opravdu originálním a vkusným dárkem – řekněte, kdo z vašich blízkých čeká, že pod stromečkem místo obvyklých ponožek najde nádherně zdobenou číši?

 

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/historické-sklo-pohár.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/historické-sklo-pohár-150x150.jpgPR-leadersZprávySnad každý si někdy přál bydlet na hradě či na zámku. Každá dívka chtěla být princeznou, každý muž rytířem. Všechny fascinoval dvorský život, hony, hry a slavnosti. Všechny tyhle dětské sny odvál čas, králi ani šlechtici se v dnešní době asi nestanete. Ale zato můžete okusit, jaké byly středověké hodovní...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares