Matrace se zpravidla mění každých pár let. A během této doby dostává docela zabrat – vždyť na ni trávíme zhruba třetinu celého dne. Pokud chcete životnost matrace prodloužit a zároveň si dopřát kvalitní a zdravý spánek, nestačí jen vyprat lůžkoviny – pot a jiné nečistoty se přes ně snadno dostanou až dovnitř matrace.
Čištění podle typu matrace
Latexová matrace se nejlépe vyčistí vodou s pracím prostředkem, do které namočíte houbičku a krouživými pohyby přejíždíte po povrchu. Následně ještě jednou matraci přetřete, tentokrát čistou vodou, a nechte pořádně proschnout.
Na pěnovou matraci můžete použít jedlou sodu, která má skvělé antibakteriální vlastnosti. Rozsypte ji po matraci a kartáčem ji zapracujte dovnitř. Nechte působit alespoň půl hodiny, nejlépe celý den. Poté matraci a sodu důkladně vysajte. Nakonec si do rozprašovače připravte roztok z jednoho dílu bílého octa a jednoho dílu vody, kterým matraci postříkáte. Pak ještě jednou zapracujte jedlou sodu a po půl hodině důkladně vysajte.
Pružinovou matraci vyčistíte podobně jako pěnovou, jen můžete vynechat závěrečný krok s octem a vodou. Pro osvěžující vůni můžete do připravené sody nakapat vybraný esenciální olej.
Molitanovou matraci snadno vyčistíte vysavačem na mokré čištění. Případně ji můžete dát vyprat do pračky, pokud je menších rozměrů.
Na matrace z přírodních materiálů, jako je třeba kokosové vlákno, je třeba použít speciální přípravek. Je to z toho důvodu, že tyto matrace jsou náchylné na vlhkost a čištění domácími prostředky by je mohlo poškodit.
Jak na skvrny?
Na odolné skvrny, které se nachází na povrchu matrace, můžete vyzkoušet domácí prostředek vyrobený ze 3 lžic jedlé sody, 240 ml peroxidu vodíku a dvou kapek saponátu na mytí nádobí. Směs naneste na skvrnu, nechte úplně zaschnout a následně sloupněte. Čím dříve se do čištění skvrny pustíte, tím budete úspěšnější. Pozor, skvrny od krve je třeba nejprve přetřít studenou vodou.