Význam draslíku je velmi podceňován. Tento minerál je klasifikován jako elektrolyt, protože je vysoce reaktivní ve vodě, kde produkuje kladně nabité ionty. Tato zvláštní vlastnost mu umožňuje vést elektrický proud, který je důležitý pro mnoho procesů v celém těle. Je zajímavé, že strava bohatá na draslík je spojena s mnoha silnými zdravotními přínosy. Může třeba pomoci snížit krevní tlak a zadržování vody, chránit před mrtvicí a pomáhat předcházet osteoporóze nebo ledvinovým kamenům.

Co je to draslík?

Draslík je třetím nejčastějším minerálem v těle, který pomáhá regulovat tekutiny, vysílat nervové signály a regulovat svalové kontrakce. Zhruba 98 % draslíku ve vašem těle se nachází ve vašich buňkách. Z toho 80 % se nachází ve vašich svalových buňkách, zatímco zbývajících 20 % se nachází ve vašich kostech, játrech a červených krvinkách. Jakmile je uvnitř vašeho těla, funguje jako elektrolyt. Draselné ionty nesou kladný náboj. Vaše tělo využívá tuto elektřinu k řízení různých procesů, včetně rovnováhy tekutin, nervových signálů a svalových kontrakcí. Proto nízké nebo vysoké množství draslíku v těle může ovlivnit mnoho zásadních funkcí vašeho organismu.

Kde se draslík přirozeně nachází?

Mezi dobré přírodní zdroje draslíku patří banány, avokádo, arašídy a ořechy (mandle, pekanové ořechy a vlašské ořechy), citrusové plody, zelená listová zelenina, mléko nebo brambory. Jen pro představu, banán obsahuje mezi 400-500 mg draslíku, brambory ve slupce kolem 800 mg, avokádo cca 900 mg, nebo špenát přibližně 840 mg.

Mějte na paměti, že některé druhy tepelné úpravy (jako např. vaření), mohou snížit obsah draslíku v některých potravinách. I proto je mnohdy důležité draslík doplňovat i jiným než jen přirozeným způsobem.

Proč lidé berou draslík?

Většina lidí, kteří se zdravě stravují, pravděpodobně přijímá dostatek draslíku přirozenou cestou. Nízký obsah draslíku je spojen s rizikem vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění, mrtvice, artritidy, rakoviny, poruch trávení a neplodnosti. Pro lidi s nízkým obsahem draslíku lékaři někdy doporučují vylepšené diety nebo doplňky stravy, které vedou k prevenci nebo léčbě některých z těchto onemocnění.

Kolik draslíku byste měli užívat?

Když užíváte doplňky stravy, je vždy dobré poradit se s vaším lékařem. Všeobecně ale byla stanovena hranice, která značí dostatečný příjem draslíku. Získání tohoto množství draslíku ze stravy, s doplňky nebo bez nich, by mělo stačit k udržení vašeho zdraví. U dětí se doporučená denní dávka pohybuje mezi 400 mg (0-6 měsíců) až 4 700 mg (14 a více let). U dospělých je to zase 4 700 mg denně, zatímco u kojících žen až 5 100 mg denně.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/09/products-containing-potassium-healthy-food-concept.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/09/products-containing-potassium-healthy-food-concept-150x150.jpginfo@press-media.czZdravíVýznam draslíku je velmi podceňován. Tento minerál je klasifikován jako elektrolyt, protože je vysoce reaktivní ve vodě, kde produkuje kladně nabité ionty. Tato zvláštní vlastnost mu umožňuje vést elektrický proud, který je důležitý pro mnoho procesů v celém těle. Je zajímavé, že strava bohatá na draslík je spojena s...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku