Automobily jsou jenom stroje, proto nemůžeme očekávat, že nám budou sloužit do skonání světa. Právě naopak. Čím více je používáme, tím kratší je jejich životnost, respektive životnost jednotlivých součástek, které se opotřebovávají i z důvodu špatné jízdy. Zejména tlumiče tím, jak jezdíme, mohou velice trpět. A jelikož se jedná o součástku, bez které nemůže auto jezdit, měli bychom vědět, jak špatné tlumiče rozeznat. Ať je nahradíme novějšími a můžeme ujet další desítky kilometrů. 

Zhoršil se komfort jízdy?

Jak již bylo zmíněno, tlumiče mají ve vozidle nezastupitelnou roli. V současné době se setkáváme hlavně s hydraulickými tlumiči, které jsou vyladěné vždy pro konkrétní vůz. Ať už ale vlastníte jakýkoli model, zpozornit byste měli v okamžiku, kdy se výrazně zhoršil komfort jízdy. Jestliže při jízdě slýcháte tupé rány, kdy kolo trochu odskočí a znovu dopadne na ulici, na vině jsou špatné tlumiče. Příkladem jsou často hledané tlumiče Mercedes ML w164 a tlumiče Mercedes ML w166.

I nižší světlá výška je nápadná

Stejně tak je nutné zbystřit, pokud má vozidlo výrazně nižší světlou výšku. V tomto případě se může jednat (kromě nefungujících tlumičů) i o prasklé pružiny, které opravdu nejsou problémem, nad kterým je možné jen mávnout rukou. Jedná se o závažnou závadu, kterou musí řešit odborníci v autoservisu. 

Kopání ABS při prudším zabrzděním je také varovný signál

Tím však seznam okamžiků, které jsou varovným alarmem upozorňujícím na špatné tlumiče, nekončí. Zbystřete i ve chvíli, kdy při prudším zabrzdění (třeba po dlážděné cestě) začne “kopat” ABS. Pokud nad problémem opět jen mávnete rukou, dojde k prodloužení brzdné dráhy i o několik metrů, což může být v mnoha situacích nebezpečné. 

Tlumiče si pravidelně kontrolujte

Ať už se potýkáte s některým z příznaků špatných tlumičů či nikoliv, přesto byste měli zamířit na pravidelné kontroly. Jak již bylo zmíněno, žádná součástka ve voze nevydrží věčně. Co se týče tlumičů, jejich životnost se liší. Zatímco u některých vozidel vydrží i několik stovek tisíc kilometrů, u jiných vydrží i dvojnásobek. 

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/harley-davidson-1024x683.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/harley-davidson-150x150.jpginfo@press-media.czAuto-motoAutomobily jsou jenom stroje, proto nemůžeme očekávat, že nám budou sloužit do skonání světa. Právě naopak. Čím více je používáme, tím kratší je jejich životnost, respektive životnost jednotlivých součástek, které se opotřebovávají i z důvodu špatné jízdy. Zejména tlumiče tím, jak jezdíme, mohou velice trpět. A jelikož se jedná...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares