Lidové pořekadlo praví, že kola dělají auto. A to nejen po vzhledové stránce, výběr pneumatik správných rozměrů totiž dokonce dokáže do značné míry ovlivnit jízdní vlastnosti auta a celkový komfort jízdy, či též může dopomoci i ke snížení spotřeby paliva.  

I rozměry kol však podléhají trendům – ten aktuální hlásá, že v kurzu jsou pneumatiky větších rozměrů.  Ale jsou velká kola, pokud si tedy odmyslíme působivý design, opravdu tím nejlepším, co můžete nazout na váš automobil? 

Velká kola se hodí jen pro některé typy vozidel 

Odpověď bude možná pro některé z vás překvapivá. Celá řada nezávislých testů, včetně toho provedeného americkým magazínem Car and Driver, totiž potvrdila, že velká kola neprospívají pohodlí, zhoršují dynamiku jízdy, a dokonce lehce snižují ovladatelnost vozu. Široké pneumatiky zpravidla kazí i spotřebu paliva, a to až o nezanedbatelných 10 %.  

Větší pneumatiky se taktéž obvykle projevují větším valivým hlukem, jenž může být zejména při delších cestách dosti otravný. Vzhledem k výše uvedeným vlastnostem nejsou velká kola moc vhodná pro rodinné vozy, automobily užívané ke každodennímu ježdění či firemní auta. Naopak například na méně vytěžovaná městská SUV auta nebo na sekundární vozidla v domácnosti můžete bez výčitek svědomí obout pneumatiky větších rozměrů. 

Je doporučováno řídit se rozměry z technického průkazu 

Ani menší kola však nejsou úplně výhrou, protože i ty mají několik nevýhod, které negativně ovlivňují chování vozu. Mezi ty nejzásadnější patří skutečnost, že auta s nazutými pneumatikami menších rozměrů o poznání hůře drží v zatáčkách a též brzdné schopnosti takovýchto vozů jsou průkazně snížené. 

Dnes sice můžete na auto koupit téměř všechny možné rozměry kol, nicméně i přesto doporučujeme, abyste se řídili rozměry pneumatik, jež najdete zapsané ve velkém technickém průkazu vašeho vozu. Pokud to z nějakého důvodu není možné, tak lépe uděláte, když sáhnete po lehce menších kolech. 

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/rozlisne-vlastnosti-vetsich-nebo-mensich-pneu-1024x917.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/rozlisne-vlastnosti-vetsich-nebo-mensich-pneu-150x150.jpgPR-leadersAuto-motoLidové pořekadlo praví, že kola dělají auto. A to nejen po vzhledové stránce, výběr pneumatik správných rozměrů totiž dokonce dokáže do značné míry ovlivnit jízdní vlastnosti auta a celkový komfort jízdy, či též může dopomoci i ke snížení spotřeby paliva.   I rozměry kol však podléhají trendům – ten aktuální hlásá, že v kurzu jsou pneumatiky větších rozměrů.  Ale jsou velká kola, pokud si tedy odmyslíme působivý design, opravdu...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku