Snaha se zdobit je stará jako lidstvo samo. Mezi oblíbené ozdoby patří od pradávna kamínky vsazené do různých materiálů, navlékané korálky či různě spletené šňůrky. V průběhu času vznikl nespočet různých výrobních technik pro tvorbu všelijakých ozdob a šperků. Stručně vám některé z nich představíme. Konkrétně půjde o techniky využívající korálků a krystalů.

Jak použít korálky?

Nejsnazší technikou využívající korálky je klasické navlékání, kterému se mnozí z nás věnovali v dětství. Často využívanou tradiční techniku představuje ketlování, při němž se používají korálky, komponenty, drát a kleště. Jednotlivé komponenty spojujeme drátkem, na kterém děláme očka. Vytváříme vlastně řetízek. Ketlování je vhodné pro výrobu bižuterie. Rovněž jde o tradiční způsob tvorby růženců. Tradiční metodou blízkou ketlování je drátkování. Používá se při něm drát, kleště a různé druhy korálků.

Velmi oblíbené je korálkování s využitím umělého vlasce a drobných korálků. Tímto způsobem lze vytvářet např. různá 3D zvířátka. Méně obvyklou techniku představuje prýmkování. Jde o textilní techniku, při níž se sešívají šňůrky (tzv. sutašky). Korálky a bižuterní komponenty se při prýmkování našívají.

Swarovski komponenty

Chcete-li si různé způsoby korálkování zpestřit, můžete si vyrobit vlastní korálky. Velmi snadno si je vyrobíte využitím fimo hmoty. Netušíte, co to fimo je? Jedná se o polymerovou hmotu, která se zpracovává podobně jako hlína či plastelína. Nejvíce se podobá se moduritu. Výrobky z fimo hmoty se po vymodelování zapečou v běžné kuchyňské troubě.

V současnosti je populární tzv. indické korálkování. Vytváříte při něm různé obrazce a motivy pouhým našíváním korálků na látku. K indickému korálkování potřebujete jen jehlu, nit nebo vlasec, bílou látku a dostatečné množství malých korálků.

Co s krystaly?

Kromě klasických korálků s dírkou můžete pracovat i s krystaly. Vsazují se a vlepují do různých komponentů. Velmi kvalitní jsou krystaly a komponenty Swarovski. Práce s krystaly je poměrně snadná. Stačí mít dobré nápady či předlohu, speciální lepidlo, dostatek různých krystalů a komponentů. Můžete si tak jednoduše vyrobit náušnice, prstýnky či náhrdelníky.

 

 

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/korálky-titulka-1024x680.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/korálky-titulka-150x150.jpgPR-leadersTipySnaha se zdobit je stará jako lidstvo samo. Mezi oblíbené ozdoby patří od pradávna kamínky vsazené do různých materiálů, navlékané korálky či různě spletené šňůrky. V průběhu času vznikl nespočet různých výrobních technik pro tvorbu všelijakých ozdob a šperků. Stručně vám některé z nich představíme. Konkrétně půjde o techniky využívající korálků...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares