Trocha romantiky v  kouzelné „Ruthardce“

Po návštěvě středověkého dolu se vydáme do romantické uličky zvané  „Ruthardka“, kde si můžete odpočinou a najíst se v příjemné restauraci a Chrámu sv. Jakuba. Hned potom vyrazíme směr Vlašský dvůr – mincovna i královská rezidence, morovýkutna-hora-sankturinovsky-dum sloup z let 1714-1716 a Kamenný dům, jež je snad nejkrásnějším pozdně gotickkutna-hora-ruthardkaým domem v Čechách. A ještě jednou Matěj Rejsek, kterému je připisován dvanáctibodový kamenný hranol zdobený bohatým dekorem kružeb a fiál – kamenná kašna.

Z gotiky do baroka

Co ještě? Sankturinovský dům – sídlo informační služby – původně gotický, dnes již barokně přestavěný, který vznikl již na konci 13. století jako opevněná věžová stavba výrobního charakteru, Kostel Matky Boží Na Náměstí z konce 14. století a Klášter řádu sv. Voršily, postavený v letech 1738-1743 podle plánu vynikajícího architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera, který byl navrácen řádu a zatím není veřejnosti přístupný.

kutna-hora-kostnice

Hřbitovní kostel s kostnicí – krása, ze které mrazí

Pokud máte pocit, že už jste v Kutné Hoře viděli všechno, věřte, není to pravda. Vraťte se k autu zaparkovanému nad sv. Barborou a přejeďte na předměstí do Sedlce. Byl zde v roce 1142 založen první cisterciácký klášter v Čechách a díky stříbrným dolům, které se převážně nacházely na jeho pozemcích, se stal také nejbohatším klášterem v zemi. Proto také můžeme obdivovat kostel Panny Marie. Chrám má půdorys latinského kříže a je největší dochovanou stavbou (87 metrů délky) z přelomu 13. a 14. st. v Čechách. Po prohlídce přejeďte do Hřbitovního kostela Všech svatých s kostnicí. Po josefínských reformách koupili majetek kláštera Schwarzenbergové z Orlíka, dostal interiér kostnice svoji nynější podobu. Autorem unikátní výzdoby z lidských kostí se stal řezbář František Rint. Na mě to bylo hodně morbidní, ale to nic nemění na tom, že Kutná Hora mě úplně uchvátila a chci se tam vrátit. Přeji vám krásný výlet a věřím, že budete stejně nadšení.

Autor: Mgr. Hana Sovová

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/kutná-hora-hřbitovní-kostel-1024x768.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/kutná-hora-hřbitovní-kostel-150x150.jpgPR-leadersCestováníZprávyTrocha romantiky v  kouzelné 'Ruthardce' Po návštěvě středověkého dolu se vydáme do romantické uličky zvané  'Ruthardka', kde si můžete odpočinou a najíst se v příjemné restauraci a Chrámu sv. Jakuba. Hned potom vyrazíme směr Vlašský dvůr - mincovna i královská rezidence, morový sloup z let 1714-1716 a Kamenný dům, jež...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku