Kotvičník zemní (latinsky Tribulus terrestris) je jednoletou poléhavou bylinou z čeledi kacibovitých, která se velmi často používá v lékařství, ale i v domácí lékárně. Sportovci jej například užívají jako doplňkovou výživu, ovšem své uplatnění má pro své močopudné a antiseptické účinky u mnoha neduhů. Třeba v Řecku se kotvičník přidával do nápojů, jež měly povzbudit sexuální apetyt, proto se mu někdy říká zelená viagra. V Asii zas byla rostlina užívána při léčbě ledvin a jater, v Japonsku zas na podporu imunity.

Kotvičník zemní – účinky

Sportovci znají kotvičník zemní – účinky velmi povzbuzující. Jednoletá bylinka s pichlavými plody nemá délku vyšší než šedesát centimetrů. Lodyha kotvičníku je skoro holá, plazivá a má pouze několik větviček. Listy jsou oválné, žluté kvítky drobné s maximálně pěti okvětními lístky. I když je kotvičník zemní původně rostlinou, která vyrostla na písčitých plážích Číny a Japonska, povzbudivou zprávou je, že se dá pěstovat jak po celém světě, tak v České republice. Kotvičníku se daří ve stepích, polostepích, na březích řek i pobřežích. Kdo si chce vypěstovat kotvičník zemní na vlastní zahrádce, měl by vědět, že léčivá bylinka potřebuje především vlhkou písčitou zeminu a hodně sluníčka. Když si semínka rostlinky zasadíme na jaře, po dvaceti dnech vyraší první klíčky.  

Jak už jsme zmínili, kotvičník zemní se odpradávna užíval jako afrodiziakum pro své povzbudivé hormonální účinky. U mužů i žen zvyšuje libidu, u mužů potenci. Zvyšuje plodnost a působí při problémech s prostatou. Napomáhá při potížích během menopauzy a zlepšuje odbourávání tělesného tuku. Kotvičník ovšem napomáhá také při snižování krevního tlaku a cholesterolu v krvi, rozšiřuje cévy a harmonizuje zvýšenou srážlivost krve. A to není vše! Zlepšuje trávení, sekreci žaludečních šťáv a pozitivně působí na psychiku. Kvalitní kotvičník lze poznat podle velmi výrazné hořké chuti výluhu.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/tribulus-terrestris-kotvičník.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/tribulus-terrestris-kotvičník-150x150.jpginfo@press-media.czZdravíKotvičník zemní (latinsky Tribulus terrestris) je jednoletou poléhavou bylinou z čeledi kacibovitých, která se velmi často používá v lékařství, ale i v domácí lékárně. Sportovci jej například užívají jako doplňkovou výživu, ovšem své uplatnění má pro své močopudné a antiseptické účinky u mnoha neduhů. Třeba v Řecku se kotvičník přidával do nápojů, jež...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku