Praha je mé rodné město a neustále ji objevuji. Kdybych v ní ale nemohla z jakéhokoli důvodu být, chtěla bych bydlet v Kroměříži. Vyjeďte i vy a určitě nebudete zklamáni.  Nerada dělám reklamu, avšak ubytování v penzionu Kroměříž, který je pět minut od náměstí, nemá chybu. Apartmán s masážní vanou, parkováním ve dvoře a teplá snídaně jenom podtrhl naše nadšení.

O krásu města se postrali výzamní umělci a architekti

kromeriz-titulkaKroměříž se poprvé připomíná již roku 1107. Na rozvoj města měli zásadní vliv olomoučtí biskupové a arcibiskupové. Zámek byl jejich letní rezidencí a stavitelské aktivity biskupů zvláště po skončení třicetileté války v 17. století přinesly městu velkorysou obnovu. Díky tomu patří k předním historickým městům České republiky a jeho centrum bylo v roce 1978 městskou památkovou rezervací a komplex tvořený Arcibiskupským zámkem, Květnou a Podzámeckou zahradou byl v roce 1998 zapsán na Seznam světového a přírodního dědictví UNESCO. Přízvisko Hanácké Atény k němu určitě patří. Mimořádné zásluhy na rozvoj města, zámku a zahrad měl biskup Karl II. z Lichtensteinu – Castelcorna. Do poničeného města pozval v 2. polovině 17. století řadu nejvýznamnějších architektů a umělců z celé Evropy. Patřili mezi ně dvorní císařští stavitelé z Vídně a Italové Filiberto Lucchese a Giovanni Pietro Tescalla.

Zámek plný skvostů

Dominantou náměstí je zámek, který obklopují desítky hektarů nádherné zeleně Podzámecké zahrady, kterou si můžete prohlédnout při projiždce elektrickým vláčkem a poslechnout si zasvěcený komentář. Město samo je plné tajuplných uliček, náměstí, kostelů a příjemných čistých hospůdek. Sám zámek je rozsáhlý raně barokní komplex knihoven, obrazárny a téměř 40 pokojů a sálů. Největším a jediným z nejkrásnějších rokokových sálů české republiky je sál Sněmovní, kam byla v revolučním roce 1848 přeložena z Vídně jednání říšského sněmu. Zámek střeží také umělecké sbírky nedozírné ceny čítající přes 130 tisíc položek. Jména jako Lucas Cranach st. , Paolo Veronese, Jan Brueghel st.  a Anthonias Van Dyck nás určitě naplní obdivem. Při prohlídce Velkého náměstí neopomeňte návštěvu Muzea Kroměřížska nabízející expozici příroda a člověk a expozici ve sklepeních s názvem Historie ukrytá pod dlažbou měst. Ve stejném domě nalezete i Galerii v podloubí a Památník Maxe Švabinského. Odkaz na slavného rodáka, významného českého grafika a malíře, připomíná v šesti sálech téměř 130 originálů.

České Versailles

kromeriz-zamekA teď zase trocha přírody. Čeká vás Květná zahrada -české Versailles. Představuje vrcholné dílo evropského zahradního umění 17. století a přelomovou fázi vývoje mezi renesančními zahradami italskými a zahradami francouzskými barokně klasicistního typu, jako je Versailles. Architektonická čistota a rozsah vytváří z Květné zahrady skvost, jenž nemá ve světe obdoby. Tvoří ji dvě části – květnici s tvarovanými stěnami a záhony a štěpnice. Záhony před kolonádou jsou každoročně osazovány dvaceti tisíci rostlinami letniček pěstovaných ve sklenících a pařeništích přímo v Květné zahradě. mezi pestrými záhony květin a zelenými labyrinty zurčí kašny a v samém středu se nachází rotunda s jedinečnou výzdobou. Jednou z atraktivních částí zahrady je i 244 metrů dlouhá kolonáda se sochami antických bohů a dalších historických postav dávnověku. Stavba byla dle projektu Giovanni Pietro Tencally dokončena v roce 1671. Pokud máte pocit, že je toho všeho na jedno město moc věřte, že objevíte ještě další místa a prožijete mnohé a mnohé. My jsme tam byli na jaře a myslím, že jaro nebo léto je ta nejlepší doba, Kroměříž vás ale určitě nezklame ani teď, v krásných podzimních barvách.

Autor: Mgr. Hana Sovová

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/kroměříž-zahary.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/kroměříž-zahary-150x150.jpgPR-leadersCestováníZprávyPraha je mé rodné město a neustále ji objevuji. Kdybych v ní ale nemohla z jakéhokoli důvodu být, chtěla bych bydlet v Kroměříži. Vyjeďte i vy a určitě nebudete zklamáni.  Nerada dělám reklamu, avšak ubytování v penzionu Kroměříž, který je pět minut od náměstí, nemá chybu. Apartmán s masážní...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku