S elektronickými penězi, nebo jinak řečeno kryptoměnou, lze v dnešní době nejen obchodovat, ale také s nimi lze zaplatit za služby nebo je využívat třeba jako investici. Nejznámější je bitcoin. ale rozhodně není jediný.

Nelze je mít v hotovosti

V dávných dobách fungoval směnný obchod, tedy lidé měnili něco za něco. Po vynálezu peněz získala každá věc svou nominální hodnotu a začalo se obchodovat. Vždy to však bylo z ruky do ruky, věc za peníze. Také výplatu dostávali lidé v hotovosti a mohli si ji uložit do banky nebo nechat doma pro další potřebu. S vývojem bezhotovostních plateb a elektronického bankovnictví se veškeré transakce přesunuly do virtuálního prostoru. Výplata nám přijde na účet, ale pokud chceme, můžeme si ji v nejbližším bankomatu nebo na pobočce vybrat a mít peníze hotově. To kryptoměny neumožňují, ty existují pouze v digitální podobě a není možné je fyzicky vybrat, nebo si na ně jakkoliv sáhnout. Přesto je obchodování s nimi stále oblíbenější a na světě jsou již desítky miliónů lidí, kteří vlastní některou z kryptoměn nebo její část.

Litecoin a další

Nejprodávanější je samozřejmě bitcoin, který byl vytvořen v roce 2009 anonymní skupinou a už v roce 2011 ho měla na zřeteli skupina odborníků a následně i veřejnost. Nákup bitcoinů není jakkoliv složitý, vše probíhá online a stačí tedy jen chytrý telefon nebo počítač. Bitcoin však není jediným zástupcem kryptoměn, existují jejich kolem 1400 druhů. Mezi ty starší patří třeba litecoin, který je na světě také od roku 2011. Má za sebou několik vzestupů a pádů, u nás s ním lze zaplatit například v síti prodejen Alza. Jeho výhodou je, že oproti bitcoinu má nižší transakční poplatky.

Stále přibývají obchody, kavárny, restaurace a další zařízení, které kryptoměny přijímají pro platbu za své služby. Lze s nimi platit například i na vybraných benzinových pumpách.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/07/bitcoin-3089728_960_720.webphttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/07/bitcoin-3089728_960_720-150x150.webpsvet zenyFinancebitcoin,finance,kryptoměny,litecoinS elektronickými penězi, nebo jinak řečeno kryptoměnou, lze v dnešní době nejen obchodovat, ale také s nimi lze zaplatit za služby nebo je využívat třeba jako investici. Nejznámější je bitcoin. ale rozhodně není jediný. Nelze je mít v hotovosti V dávných dobách fungoval směnný obchod, tedy lidé měnili něco za něco. Po...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku