Majitelé garáže mají velkou výhodu, protože jejich auto je chráněno nejen před zloději, ale také před nepřízní počasí. Garáž často využíváme i jako skladovací prostor pro sezónní věci, další vchod do domu nebo malou dílnu. Pro pohodlné každodenní používání tak potřebujeme bezproblémové otvírání. Jaké je nejlepší?

Záleží na dispozicích

Odpověď není jednoduchá ani univerzální. Záleží především na naší představě a také dispozicích garáže i prostoru před ní a dalších kritériích, jako je výška vjezdového otvoru nebo výška stropu, zda se jedná o přímý vstup do domu, který bude často využívaný, a jak chceme mít uzpůsobený vnitřní prostor včetně polic a regálů. Garážová vrata se vyrábí v mnoha variantách a vybírat můžeme z různých designů i materiálů. U typu otevírání převládají tři základní možnosti – ven, nahoru nebo do strany. Při výběru bychom měli mít na paměti to, že vrata od garáže budeme otevírat třeba několikrát denně, a jakákoliv zpočátku drobná překážka nám může časem přidělat opravdu velké problémy a zbytečné starosti. Vyplatí se myslet dopředu a zaměřit se také na keře nebo stromy v okolí nebo po stranách garáže či případnou nástavbu a rozšíření domu.

Zasouvání dovnitř šetří místo

Při otevírání ven potřebujeme dostatek místa před garáží, a především rovný výjezd. Nejoblíbenější vrata v současnosti jsou sekční, která se otevírají zasouváním panelů pod strop garáže a jsou velmi variabilní. Mohou mít dálkové ovládání vrat pro snadné otevření a ulehčit tak vjezd a výjezd z garáže bez nutnosti opustit auto, což oceníme především ve špatném počasí nebo mrazech. Výhodou jsou volné zdi, na které lze umístit regály a police, čímž získáme úložný prostor. Zasouvací zařízení však snižuje výšku stropu i vjezdového otvoru, tento typ vrat se proto nehodí do míst, kde jsou garáže nízké. Vhodnější budou posuvná garážová vrata, která fungují na stejném principu, tedy zasouvání dovnitř garáže, ale podél stěny. Výška stropu tak není nijak ovlivněna a jejich velkou výhodou je možnost jen částečného otevření třeba pro průchod osob, pokud garáž používáme jako vchod do domu, například ze zahrady.

Varianty se zasouváním dovnitř garáže jsou vhodné i do míst, kde je výjezd do rušné ulice, do kopce nebo nemáme po stranách garáže dostatek místa pro křídla klasických vrat.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/11/posuvna-vrata-1.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/11/posuvna-vrata-1-150x150.jpgsvet zenyBydleníauto,dům,garážová vrataMajitelé garáže mají velkou výhodu, protože jejich auto je chráněno nejen před zloději, ale také před nepřízní počasí. Garáž často využíváme i jako skladovací prostor pro sezónní věci, další vchod do domu nebo malou dílnu. Pro pohodlné každodenní používání tak potřebujeme bezproblémové otvírání. Jaké je nejlepší? Záleží na dispozicích Odpověď není...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku