Mnohým z nás možná sousloví laminární boxy nic neřekne, přesto se však jedná o velice důležitou pomůcku často využívanou ve výzkumu, při pěstování rostlin in vitro nebo při montáži elektronických součástek. Co se tedy pod tímto označením skrývá?

Princip laminárních boxů

Laminární boxy představují speciální pracovní prostor. Do laminárních boxů proudí vzduch přes speciální filtry a HEPA filtry, které odstraňují ze vzduchu všechny drobné pevné částice v něm obsažené. Vzduch je tak zbaven částeček prachu či pylu, ale i jakýchkoliv dalších částic. Vzhledem k tomu, že mikroorganismy se ve vzduchu vyskytují vždy právě na těchto částicích, zaručuje laminární box sterilní prostředí zcela bez výskytu mikroorganismů. Maximální počet částic vyskytujících se na jeden metr kubický vzduchu u čistých prostor reguluje norma ISO 14644-1:1999.

Využití

Nejvíce se laminární boxy využívají tam, kde potřebujete čisté, nekontaminované prostory. Tedy prostory bez výskytu nechtěných částic obsažených ve vzduchu a bez obsahu jakýchkoliv mikroorganismů. Čisté prostory se dále dělí do dvou tříd dle typu ochrany. Laminární boxy třídy I. se používají zejména pro již zmiňovanou ochranu produktu před částicovou a bakteriální kontaminací. Setkáte se s nimi například v elektroprůmyslu pro montování drobných elektrických součástek.  Laminární boxy třídy II. BIO zaručují ochranu produktu a personálu pomocí čištění vzduchu od prachu a dalších částic při mikrobiologických, biotechnologických a biochemických testech. Existuje ještě speciální třída laminárních boxů třídy II. CYTO, určených pro práci s cytostatiky.

Pokud se vás týká pořizování laminárních boxů, domluvte se se specializovanou firmou, která laminární boxy prodává. Pomůže vám konkretizovat vaše požadavky, získat všechna potřebná povolení a uvést laminární box do provozu, včetně kvalifikace a validace čistého prostoru.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/laminární-box.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/laminární-box-150x150.jpgPR-leadersEkonomikaMnohým z nás možná sousloví laminární boxy nic neřekne, přesto se však jedná o velice důležitou pomůcku často využívanou ve výzkumu, při pěstování rostlin in vitro nebo při montáži elektronických součástek. Co se tedy pod tímto označením skrývá? Princip laminárních boxů Laminární boxy představují speciální pracovní prostor. Do laminárních boxů proudí vzduch přes speciální...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku