Pokud jste se rozhodli rozjet vlastní podnikání, měli byste vědět a znát jedno, a sice co je to náhradní plnění. Jedná se pouze o jeden z mnoha pojmů, který musíte umět definovat, ale také ho musíte přenést do praxe. V opačném případě vám hrozí nemalé pokuty.

Co je to náhradní plnění?

Náhradním plněním se rozumí povinná forma podpory osob se zdravotním postižením. Těmi se rozumí lidé, kteří jsou v prvním, druhém nebo třetím stupni invalidity. Také sem spadají osoby zdravotně znevýhodněné nebo osoby, které byly posouzeny, že nejsou invalidní, ale ještě se dvanáct po sobě jdoucích měsíců za invalidní berou.

Povinnost zaměstnat někoho ze jmenovaných skupin začíná zaměstnavateli v okamžiku, kdy zaměstnává více jak pětadvacet zaměstnanců. Podíl OZP musí činit vždy čtyři procenta z celkového počtu pracovníků. Jinými slovy jedna osoba zdravotně postižená spadá na daný počet zaměstnanců.

Když nemůžete zaměstnat osobu zdravotně postiženou

Samozřejmě se může stát, že osobu zdravotně postiženou zaměstnat nemůžete. Důvodem je třeba obor, v němž působíte nebo obtížnost daného zaměstnání. V takovém případě máte na vybranou, a sice můžete využít některou z možností náhradního plnění. Jednou z nich je zaplacení odvodu do státního rozpočtu nebo odebírání zboží či služeb od společnosti, která poskytuje náhradní plnění. Jsou to zpravidla firmy, u nichž minimálně padesát procent všech pracovníků tvoří právě osoby zdravotně postižené.

Využít služeb firmy zaměstnávající osoby se zdravotním postižením se jeví jako velice výhodná cesta, jak splnit zákonnou povinnost. Proč? Protože nebudete muset hradit povinné odvody do státního rozpočtu. Jinými slovy peníze se nedají státu, ale chráněným dílnám, které peníze potřebují víc než stát jako takový. Využít lze například úklidových služeb.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2021/07/laptop-2561221_1920-1024x768.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2021/07/laptop-2561221_1920-150x150.jpginfo@press-media.czEkonomikaFinancePokud jste se rozhodli rozjet vlastní podnikání, měli byste vědět a znát jedno, a sice co je to náhradní plnění. Jedná se pouze o jeden z mnoha pojmů, který musíte umět definovat, ale také ho musíte přenést do praxe. V opačném případě vám hrozí nemalé pokuty. Co je to náhradní...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku