Sedíte či spíše ležíte přejedení a přepití po bohatých hodech posledních dnů a týdnů a přemýšlíte bláhově o novoročních předsevzetích, které se opět nepodaří zrealizovat? Nebo se těšíte, že se zítra otevřou všechny obchody a vy vyrazíte na výhodné nákupy, abyste utratili peníze, které jste našli pod stromečkem? Máme pro vás pár knižních tipů, se kterými rozhodně nešlápnete vedle. Ať už jste dostali knihu, která není dle vašeho gusta a chcete ji vyměnit nebo se na nákup té pravé teprve chystáte, věříme, že vám budeme, díky tomuto článku, nápomocni.

Ken Follet a jeho tvorba

Dnes si představíme anglického autora Kena Folletta. Narodil se roku 1949 ve Walesu a po studiu filozofie pracoval jako reportér. Brzy se začal věnovat psaní a stal se oblíbeným a uznávaným autorem špionážně či kriminálně laděných příběhů. Celosvětovou popularitu mu však přineslo dílo jiného žánru – Pilíře země, obsáhlá a barvitá historická próza z prostředí Anglie dvanáctého století. Na její úspěch navázal románem Na věky věků, neméně strhujícím příběhem odehrávajícím se v témže anglickém městečku Kingsbridge o dvě stě let později. Kniha se stala nejprodávanějším titulem na světě v roce 2008.

V roce 2010 vznikla i televizní adaptace Pilířů země, dostupná česky na DVD a natáčí se též filmová podoba Na věky věků. To je jenom malá připomínka díla tohoto brilantního vypravěče. Opravdovou perlou na náhrdelníku autorovy tvorby je, dle mého názoru, Trilogie století. V první části této monumentálně hitorické ságy – Pádu titánů, mapuje poutavým způsobem fiktivní osudy několika rodin, jež byly dramaticky poznamenány moderními dějinami. První díl trilogie přivádí na scénu příslušníky britské a německé aristokracie, velšské horníky, ruské dělníky i americké demokraty či zbohatlíky, aby několikrát propojil jejich životní cesty a vložil jim do nich zásadní překážku – první světovou válku. Sto let staré historické události – a v jejich skrytu příběhy lásky, přátelství, hrdinství, ale i beznaděje, ponížení či falše – znovu ožívají

Zima světa

Druhý díl – Zima světa, začíná tam, kde Pád titánů končí. Pětice navzájem spřízněných rodin – americká, německá, ruská, anglická a velšská – vstupuje do doby obřího sociálního, politického a hospodářského chaosu počínajícího vzestupem třetí říše, přes krvavé události ve Španělsku a velká dramata druhé světové války až po výbuchy jaderných bomb. Životy všech postav se proplétají, děj se přenáší ze salónů bohatých až na krvavá bojiště a vtahuje čtenáře do stále složitějších dramat, jež poznamenala minulé století.

Hranice věčnosti

Po Pádu titánů a Zimě světa přichází poslední díl, Hranice věčnosti. Do osudu jednotlivých postav opět zásadním způsobem vstupují dějinné události a konflikty od počátku šedesátých do konce osmdesátých let minulého století, kubánská krize, stavba berlínské zdi, atentát na bratry Kennedyovy, boj amerických černochů za lidská práva, válka ve Vietnamu, zhroucení evropského komunistického bloku, ale také kulturní fenomény příznačné pro tuto dobu – samizdat, média či hudba a jejich role v zápase o mír, spravedlnost a svoboda. Dějinné i osobní peripetie příběhu se sice uzavírají, ve čtenáři však zanechají trvalou stopu v podobě jedinečného zážitku. Tak tolik Ken Follett a jeho trilogie. Slibuji však pokračování z jeho tvorby. Příště vás zavedu do detektivního a válečného žánru. Přeji příjemné čtení.

Autor: Mgr. Hana Sovová

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/Ken-Follett-and-his-books-titulka-1024x678.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/Ken-Follett-and-his-books-titulka-150x150.jpgPR-leadersKulturaTipySedíte či spíše ležíte přejedení a přepití po bohatých hodech posledních dnů a týdnů a přemýšlíte bláhově o novoročních předsevzetích, které se opět nepodaří zrealizovat? Nebo se těšíte, že se zítra otevřou všechny obchody a vy vyrazíte na výhodné nákupy, abyste utratili peníze, které jste našli pod stromečkem? Máme...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares