Topná sezona je v plném proudu a každý majitel kamen, krbu či kotle je vděčný za každý kousek kvalitního paliva. Nápis „dřevěné brikety v akci“ tak v nejednom hobby centru či supermarketu láká ke koupi mnohé z nich, my se ale v dnešním článku budeme věnovat této velmi ekologické a moderní variantě paliva podrobněji. Popíšeme si výrobní postup těchto briket, rozdíly mezi nimi a vyjmenujeme si jejich výhody oproti jiným palivům.

Ekologicky a zároveň ekonomicky

Vzhledem k tomu, že kvalitní dřevěné brikety se vyrábějí z dřevní hmoty (dřeva, biomasy), která je obnovitelným zdrojem energie, nezatěžují životní prostředí. Z ekonomického hlediska je tento druh paliva rovněž velmi výhodný, protože ceny ostatních energií neustále narůstají. Dřevěné brikety pak spolu s dalším palivem ze dřeva jednoznačně vedou na žebříčku ekonomicky výhodných paliv.

Jak se dřevěné brikety vyrábí?

K výrobě kvalitních dřevěných briket se používají stejně kvalitní dřevěné piliny, ze kterých se důkladným drcením vytvoří velmi jemná hmota. Následně se tato hmota důkladně suší, aby bylo dosaženo minimální vlhkosti. A poté se pod vysokým tlakem a při vysoké teplotě lisují „pilinové brikety“ – výlisky s vysokou hustotou ve tvaru kvádru. Mezi těmito briketami mohou být ale výrazné rozdíly, nekupujte proto ty zdánlivě nejlevnější dřevěné brikety v akci – mohou se prodražit. Někteří výrobci používají levnější technologie, kdy menší tlak nahradí pojivy, takové brikety potom rychleji hoří a spálíte jich o poznání více.

Další nesporné výhody

Pokud řešíte kam uskladnit dřevo, aby dobře vysychalo a zároveň jste k němu měli dobrý přístup, pak i pro vás budou dřevěné brikety ideálním řešením. Balené po paletách je umístíte prakticky kamkoliv, aniž byste se museli obávat velkého znečištění místnosti, ve které je budete skladovat. Vzhledem k tomu, že tento druh paliva je vhodný k okamžitému topení, má v sobě minimum vlhkosti, a není tak zapotřebí zdlouhavého procesu vysychání jako u klasického dřeva. I z hlediska přípravy pro zátop není třeba žádné velké zručnosti, brikety jsou lisované do praktického tvaru takových rozměrů, které již nepotřebují další úpravu (řezání, sekání, apod.). Jednoduše tedy stačí vybalit z balíku a rovnou přistoupit k topení. Někteří výrobci nabízejí dopravu zdarma po celé ČR již od 1 objednané palety. Například OPTIMTOP s.r.o., která dřevěné brikety v akci dodává ve dvou variantách. Vybrat si můžete provedení o rozměrech 15 × 9,5 × 6 cm (hmotnost cca 0,8 kg) nebo 24,5 × 8,5 × 9,5 cm (hmotnost cca 1,66 kg).

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/dřevěné-brikety-v-akci-titulka.pnghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/dřevěné-brikety-v-akci-titulka-150x150.pngPR-leadersBydleníEkonomikaFinanceTopná sezona je v plném proudu a každý majitel kamen, krbu či kotle je vděčný za každý kousek kvalitního paliva. Nápis 'dřevěné brikety v akci' tak v nejednom hobby centru či supermarketu láká ke koupi mnohé z nich, my se ale v dnešním článku budeme věnovat této velmi ekologické a...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku