Staré české rčení zní můj dům, můj hrad. Abyste ale svůj pozemek odlišili od ostatních, je potřeba ho nějak ohraničit, nejlépe vhodnou zídkou nebo plotem. Zídky většinou bývají u větších vil nebo domů anglického stylu, mnohem rozšířenější jsou proto ploty, které se dokáží vhodně přizpůsobit vzhledu zahrady i okolních domů. Při oplocování pozemku si tedy dobře promyslete, jaký chcete plot, bránu a jestli na pozemku budete mít garáž nebo stání pro auto.

Ploty a plůtky

Při pořizování plotu bývá často rozhodujícím faktorem životnost a cena. To jde však většinou ruku v ruce. Dřevěné ploty mají nižší pořizovací cenu než ploty kovové, mají však mnohem menší životnost, protože stárnou rychleji. Kovové ploty bývají ošetřené, například pozinkované a přestříkané komaxitovou barvou, což je chrání před korozí. A v případě povrchového poškození většinou stačí jen plot znovu přetřít barvou. Dřevěné ploty oproti tomu vyžadují důkladnější údržbu –  měli by se každoročně natírat, aby se prodloužila jejich životnost. Přesto však vydrží kratší dobu než plot kovový. Ve výsledku tedy kovové ploty vyjdou levněji.

Brány

Při oplocování pozemku nesmíte zapomenout na bránu, jinak byste se neměli jak dostat dovnitř. Mnohdy se setkáte se stejně laděnou brankou pro pěší vstup a branou pro vjezd autem. Základní dělení vjezdových bran je pak dvojí: křídlové brány, které se otvírají podobně jako dveře, a posuvné brány, co se při otevření vysouvají do stran. Brány bývají často ovládané pohonem, jaký pohon to však bude, záleží na konkrétním modelu brány. Odvíjí se to od její velikosti, četnosti používání i způsobu provedení. Výpadku elektřiny se bát nemusíte, všechny v dnešní době vyráběné pohony mají také možnost ručního otevírání pomocí přibaleného klíče.

Garážová vrata

A když už budete zařizovat bránu pro vjezd na svůj pozemek, můžete toho rovnou využít a sladit ji s garáží. Garáž ochrání vaše auto před nepřízní počasí i před odcizením. Pro pohodlné využívání jsou garážová vrata doplněna pohonem na automatické otvírání. I zde se setkáte s mnoha různými druhy – rolovací vrata fungují jako rolety, boční garážová vrata podobně jako posuvné brány a pak existují ještě sekční garážová vrata. Ta fungují na principu několika panelů, které se při otevírání vrat vedou v kolejnicích po stropě garáže.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/ploty.pnghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/ploty-150x150.pngPR-leadersBydleníStaré české rčení zní můj dům, můj hrad. Abyste ale svůj pozemek odlišili od ostatních, je potřeba ho nějak ohraničit, nejlépe vhodnou zídkou nebo plotem. Zídky většinou bývají u větších vil nebo domů anglického stylu, mnohem rozšířenější jsou proto ploty, které se dokáží vhodně přizpůsobit vzhledu zahrady i okolních...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku