Přestože se jedná již o staletí používaný materiál, keramika rozhodně nevyšla z módy. Ba naopak, je pořád in, a tak ji neustále najdete na pultech prodejců. Pokud do své kuchyně sháníte nové nádobí, jistě vám doporučujeme sáhnout po keramice. Je to sázka na jistotu, se kterou nikdy nešlápnete vedle.

Nestárnoucí klasika

Přestože keramika patří mezi křehké materiály, používala se odjakživa, a to nejen v kuchyni. Z keramiky byly také všelijaké figurky, ale mohli jste se setkat i s keramikou používanou pro stavební účely, zejména se takto vyráběly cihly nebo kachličky. První keramické výrobky byly nalezeny v Číně a pocházely z období až 10 000 let př. n. l, přičemž samotné označení keramika se používá přibližně 2000 let a odkazuje na hrnčířskou hlínu, ze které jsou keramické nádoby vyrobené. Složení keramické hlíny se za dlouhou dobu existence tohoto řemesla již mnohokrát změnilo, hrnčířské kruhy jsou dnes poháněny strojově, to základní však zůstává. Keramika stále patří mezi oblíbený materiál a stále se přichází s novými a novými způsoby jejího zdobení.

Křehká krása

Co se týče keramického nádobí, nejčastěji se v kuchyni setkáte keramickými talíři. Tvarem i zdobením se jedná o tak nepřebernou škálu možností, že se vám jistě nějaké trefí do vkusu. Do minimalisticky zařízených kuchyní vám budou nejvíce ladit jednoduché bílé talíře, u kterých můžete experimentovat s tvarem. Stále oblíbenější jsou však všelijak vzorované talíře, nejčastěji najdete s motivem květin nebo ornamentů. Modrobílé vzory se hodí spíše do tradičnějších kuchyní, do kterých vnesou dnes tak oblíbenou rustikální atmosféru. Modré květiny na bílém pozadí totiž v mnohých z nás vyvolají vzpomínky na cibuláky a prázdniny trávené u babičky na venkově. Pokud jste odvážnější, můžete si vybrat barevnější keramické talíře, které svým vzhledem připomínají krajku. S takovým nádobím se každé vaše jídlo změní ve sváteční oběd a nemusíte se stydět ho vytáhnout třeba i na svatební hostinu.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/723_2i3a0173-1024x768.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/723_2i3a0173-150x150.jpgPR-leadersTipyPřestože se jedná již o staletí používaný materiál, keramika rozhodně nevyšla z módy. Ba naopak, je pořád in, a tak ji neustále najdete na pultech prodejců. Pokud do své kuchyně sháníte nové nádobí, jistě vám doporučujeme sáhnout po keramice. Je to sázka na jistotu, se kterou nikdy nešlápnete vedle. Nestárnoucí klasika Přestože...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku