Máte hypotéku či úvěr ze stavebního spoření, díky kterému řešíte svou bytovou situaci? Pak právě vás potěší zpráva, že novelizovaný zákon o úvěrech významně posiluje vaši pozici, jako dlužníka. Od začátku prosince tak bude například mnohem snazší úvěr splatit před uplynutím doby splatnosti. Tato novela ale obsahuje i další změny.
Zůstane úvěr ze stavebního spoření výhodný?
Obáváte se, že upravený zákon znevýhodní úvěry na bydlení, protože každá banka či stavební spořitelna promítne jeho dopad do své cenové politiky? Vzhledem k tomu, že mnohé bankovní instituce už v minulosti nabízely výhody, které jsou teď dány tímto zákonem, není se třeba obávat náhlého růstu úrokových sazeb úvěrů na bydlení. Stavební spoření zůstává stále jedním z nejvýhodnějších investičních produktů, a proto i úvěr ze stavebního spoření je velmi oblíbeným nástrojem na řešení bytové situace.
Co vše se pro dlužníka změní?
První výhodou, kterou už jsme zmiňovali, je možnost předčasného splacení úvěru bez jakýchkoliv sankcí a poplatků. To bude možné vždy s ročním výročím uzavření smlouvy, a to v maximální výši 25 % zůstatku úvěru. Mnohé bankovní instituce už tuto možnost v současnosti nabízejí, ale nyní je to dáno přímo zákonem.
Ten myslí i na lidi, kteří se dostanou do těžké životní situace (například při dlouhodobé nemoci, invaliditě či v důsledku úmrtí) a nemají možnost pravidelně úvěr splácet , právě pro ně pak bude předčasné splacení celého zůstatku zcela bez poplatků.
Při prodeji nemovitosti půjde o čas
Další výhoda se bude týkat těch, kteří chtějí splatit úvěr ze stavebního spoření či klasickou hypotéku z důvodu prodejte nemovitosti. Musí se tedy jednat o nemovitost, jež sloužila jako zástava pro tento úvěr a záleží i na tom, zda uplynula od podpisu úvěrové smlouvy se stavební spořitelnou či bankou minimálně dvouletá lhůta. V tomto případě klient zaplatí penále pouhé jedno 1 % z předčasně splacené části úvěru, ovšem v maximální výši 50 tisíc korun. Tyto podmínky se týkají i amerických hypoték, což je forma bezúčelového úvěru, u kterého je rovněž zástavou nemovitost.
Bude kvůli novému zákonu těžší získat úvěr?
Nový zákon nijak neovlivní klienty, kteří mají pravidelný a doložitelný příjem bez záznamu v registru dlužníků. Stavební spořitelny, banky, ale i nebankovní instituce, které jsou pod dohledem ČNB, tak budou mít povinnost ověřit schopnost dlužníka splácet své závazky, pokud tak neučiní, uzavřená úvěrová smlouva může být následně soudem označena jako neplatná. Nový zákon tak skutečně ve velké míře chrání právě spotřebitele, v tomto případě dlužníky před velkou konkurencí jednotlivých úvěrových ústavů. Vaše stavební spořitelna by vám měla poskytnout veškeré další informace, neváhejte ji proto kontaktovat.