Žijeme v době, v níž je samozřejmostí se při nákupu potravin rozhodovat dle jejich složení, přičemž bychom se rádi vyhnuli chemickým látkám v podobě barviv, konzervantů, sladidel, stabilizátorů, zvýrazňovačů chuti a vůní a dalších syntetických aditiv.

Málokdo již však sleduje, co si aplikuje na svou kůži, nehty, do vlasů či úst pomocí rozličných kosmetických přípravků. Podívejme se, co běžné kosmetické výrobky obsahují a jakým jejich ingrediencím se raději vyhnout.

Chemické látky obsažené v kosmetice

Běžnou součástí kosmetiky bývá například sodium lauryl sulfát, označovaný SLS, zajišťující pěnivost přípravků. Preparát, obsahující SLS, jistě na uživatele zapůsobí, ale věděli jste, že tato látka způsobuje vysoušení a dráždivost pokožky?

Vyvarovat bychom se měli též silikonům, obalujících povrch vlasu a narušujících jeho ohebnost, parabenům, jež mohou podráždit pokožku či vyvolat alergickou reakci, sulfátům, ftalátům, glykolu, umělým konzervantům, barvivům, aromatům a derivátům ropy, mezi něž patří například vazelína, parafín či minerální oleje.

Alternativou pro preparáty, obsahující tyto chemické látky, je bio a přírodní kosmetika.

Je libo přírodní kosmetiku či biokosmetiku?

Přírodní výrobky obsahují především přírodní složky rostlinného nebo minerálního původu. Zárukou přírodní kosmetiky je, že tyto produkty nejsou testovány na zvířatech a jsou zpravidla dodávány v ekologičtějších obalech, které sice tolik nezaujmou na pohled, ale zato je věnováno více pozornosti kvalitě samotného produktu.

Biokosmetika, nezřídka označována organická kosmetika, je též přírodním výrobkem. Na rozdíl od výše zmíněné přírodní kosmetiky při pěstování surovin pro bioprodukty nesmí být používána syntetická hnojiva, prostředky proti škůdcům ani jiné uměle vytvořené látky.

Tyto výrobky šetrně využívají přírodní zdroje a jsou tedy ohleduplnější vůči životnímu prostředí. Na biokosmetiku jsou navíc kladeny přísnější nároky ohledně obsahu chemických látek.

Výhody a nevýhody přírodních produktů

Přírodní výrobky a produkty vzhledem ke svému složení nezatěžují naše vlasy, nehty a pokožku tak jako běžné kosmetické přípravky. Mimoto při jejich používání hrozí nižší riziko podráždění pokožky či dokonce výskytu alergických reakcí. V neposlední řadě výroba těchto preparátů výrazně méně poškozuje naši přírodu.

Přírodní výrobky na rozdíl od produktů, obsahujících množství chemikálií, nemusí mít tak rychlý efekt, což se projevuje především u vyzrálejší pleti, kdy například nedojde k okamžitému vypnutí vrásek. Krémy nemusí vyhovovat mastné nebo smíšené pleti, neboť neobsahují chemické látky podporující jejich absorpci.

Podporovatele přírodních produktů však jistě potěší, že již byly do prodeje uvedeny i výrobky, jejichž součástí jsou i přírodní suroviny napomáhající vstřebávání kosmetických přípravků.

Narazit můžete i v případě parfémů vytvořených z přírodních zdrojů, neboť bez chemických nosičů jejich vůně velmi rychle vyprchá.

Z přírodních produktů by však měla být vždy složena dětská kosmetika, která zaručí zklidnění citlivé pleti našich miminek.

Jak rozpoznat přírodní produkty

Vzhledem k tomu, že v České republice ani v Evropské unii není definována norma, podle níž by se rozhodlo, zda se jedná o kosmetiku převážně z přírodních surovin či o chemický produkt, může označení bio, organická či přírodní kosmetika mít na svém obalu uveden prakticky každý kosmetický přípravek, obsahující pouze stopové množství přírodního extraktu.

Proto se orientujte podle složení produktů a potvrzení ve formě certifikátů, jež jsou kosmetickým přípravkům udíleny nezávislými organizacemi při splnění určitých kritérií.

Přírodní produkty můžete nezřídka nalézt mezi francouzskými kosmetickými výrobky. Mezi kvalitní značky patří například L’Occitane, Melvita, Ma Provence a mnohé další.

Zkuste jemnou bio a přírodní kosmetiku i vy a nechte vyniknout svůj přirozený půvab.

Autor: Poznani-knihy.cz

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/kosmetika2.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/kosmetika2-150x150.jpgPR-leadersZdravíŽenyŽijeme v době, v níž je samozřejmostí se při nákupu potravin rozhodovat dle jejich složení, přičemž bychom se rádi vyhnuli chemickým látkám v podobě barviv, konzervantů, sladidel, stabilizátorů, zvýrazňovačů chuti a vůní a dalších syntetických aditiv. Málokdo již však sleduje, co si aplikuje na svou kůži, nehty, do vlasů či úst pomocí rozličných kosmetických přípravků. Podívejme se, co běžné...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares