Na začátku letošního roku vstoupila v platnost povinnost stavět nízkoenergetické domy. Respektive došlo ke zpřísnění energetické náročnosti u novostaveb, což znamená, že je nyní možná výstavba jen novostaveb. I když se to může na první pohled jevit jako rána pod pás mnohým lidem, kteří už měli vypracované projekty nebo zaměřené základy, ale i tato věc má svá pozitiva. Například došlo ke zvýšení zájmu o úsporná opatření, jako je tepelné čerpadlo, rekuperace nebo fotovoltaická elektrárna.
Prospívá se životnímu prostředí
Povinnost stavit pouze nízkoenergetické domy čili domy se sníženou energetickou náročností rozhodně není na škodu. Je třeba si uvědomit, že snížením energetické náročnost budovy dojde také ke snížení výroby elektrické energie, která tak moc škodí životnímu prostředí a přírodě kolem nás.
Pokud patříte k lidem, kteří chtějí ochránit životní prostředí, je načase si postavit nízkoenergetickou budovu, která bude splňovat veškeré požadavky. A i když to možná bude dražší záležitost než stavba klasického domu, protože budete muset pořídit různá úsporná opatření, je možné na stavbu nízkoenergetického bydlení získat nemalou dotaci.
Dotace na novostavbu i úsporná opatření
V současné době totiž funguje dotační program nazvaný Nová zelená úsporám. Jedná se o dotační program, který podporuje prakticky každého, kdo investuje do úsporného opatření. Dotační program je pod křídly ministerstva životního prostředí a funguje již několik let. Kromě dotace na novostavbu, která se může dostat až do výše 450 tisíc korun, lze získat dotaci i na každé jednotlivé úsporné opatření, do kterého jste se rozhodli investovat.
Těmito úspornými opatřeními se myslí například fotovoltaická elektrárna, která dnes sídlí na střeše nejednoho domu. Dále pak mluvíme o rekuperačních jednotkách čili o řízeném větrání nebo o tepelném čerpadle, které je úspornějším zdrojem vytápění.