Franchising pro spoustu lidí představuje jednoduchý proces, kdy na začátku něco málo investují a pak jen čerpají všech výhod toho, že někdo podnik nebo produkt založil a zpropagoval za ně. Situace je ale mnohem složitější. Podnikatelská příležitost vyžaduje pravidelnou péči.

Slušná bilance

Aktuálně má franšíza v České republice lehce přes 260 zastoupení a úctyhodných 68 procent konceptů pochází z tuzemska. To je poměrně vysoké číslo a ukazuje na fakt, že investoři a podnikatelé rádi podporují místní projekty. Věří jim a chtějí jim pomáhat v rozletu. Takovým poměrem se nemůže pochlubit zdaleka každá země.

Nehezká pověst

S nadsázkou by se dalo říct, že franšíza je stroj na vydělávání peněz. Podnikání na klíč pod cizím jménem. Po čase si jen vyhlédnete roky ověřený koncept, na začátku se zaručíte finančně a pak jen čerpáte výhody, které za vás kdysi vybojoval někdo jiný. Může se zdát, že taková podnikatelská příležitost je ve svém základu pokrytecká. Skvělá šance pro lehkoživky, které nemají vůli vybudovat něco svého a vložit do projektu úsilí, energii, čas a peníze. Život s podporou franšízy je snazší, komfortnější a bez rizik. Zdání klame. Celý proces je mnohem složitější a vyžaduje od franšízora i franšízanta notnou dávku snažení.

Přísná pravidla

To, že franšíza spadá pod vás, neznamená, abyste hodili nohy nahoru. Je třeba starat se o produkt nebo službu a dávat o ní vědět. Respektovat původní nastavení, reflektovat to, kam má směřovat, vyznávat stejnou filozofii a šířit totožné myšlenky. Nejste svým pánem, jste součástí celku, kde se vzájemně všichni respektují a pracují na stejném projektu. Máte právo na názor, na to být vyslyšen. Ale je třeba tolerovat hierarchii, které jste se upsali.

Nejdůležitější aspekt takové spolupráce je sdílení know-how. Je důležité, aby vám bylo příjemné ho prezentovat, abyste to dělali s chutí a zápalem. Majitel licence do vás vložil naděje a vy jste v případě pochybností o tom, je-li to pro vás to pravé, ho obratem informovat.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/04/man-6208470_960_720.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/04/man-6208470_960_720-150x150.jpginfo@press-media.czFinanceFranchising pro spoustu lidí představuje jednoduchý proces, kdy na začátku něco málo investují a pak jen čerpají všech výhod toho, že někdo podnik nebo produkt založil a zpropagoval za ně. Situace je ale mnohem složitější. Podnikatelská příležitost vyžaduje pravidelnou péči. Slušná bilance Aktuálně má franšíza v České republice lehce přes 260...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku