Svatá hora - tělo článkuPokud jste Pražáci, máte to kousek po strakonické silnici do Příbrami. Už cesta stojí za to, vede totiž krásnou krajinou. Chcete-li úplnou romantiku, v Dobříši zahněte lehce vpravo a jeďte přes Pičín. Kroutící se silnička, krásné lesy a rybníky jsou balzámem na duši.Příbram sama o sobě není nic moc, kostel na náměstí, Pražská ulice se svými obchody a Březové Hory s Hornickým muzeem.Má však jednu perlu a tou je Svatá Hora. Je to nejznámější a nejslavnější mariánské poutní místo v Čechách a nad starým hornickým městem se její majestátní panorama tyčí více jak 330 let. Je to rozsáhlý raně barokní komplex budov s mnoha věžemi, který svou vnější strohostí a nárožními kaplemi připomínajícími obranné bastiony působí jako pevnost, jako hrad – hrad Panny Marie – jíž je zasvěcen.

Pro svou polohu uprostřed země bývala Svatá Hora označována za duchovní svatá hora - dvořák zámeksrdce Čech. Z jejích starších dějin víme málo. Podobu původní kapličky známe naštěstí z nejstaršího vyobrazení z doby kolem roku 1650. Je to jednoduchá, prostá, neslohová budova, která měla podle Balbínova popisu hrubé, nerovné zdi, plochý dřevěný strop, dva vchody bez dveří na bocích lodi, podlahu z udusané hlíny a rozměry: 13 metrů dlouhá, 7 metrů široká a 4 metry vysoká. Podle pověsti byla postavena roku 1260 rytířem Malovcem na poděkování Panně Marii za vyslyšenou prosbu o ochranu před lupiči, podle jiné ji zbudoval první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Ať to bylo, jak to bylo, současná podoba Svaté hory stojí za návštěvu. Projděte se areálem a obdivujte. A trochu pokory k životu a práci našich předků určitě není na škodu.

Svatá hora - dovořák rusalčino jezírkoKdyž už jste v Příbrami, byla by škoda nenavštívit Dvořákovu Vysokou. Projeďte městem přes Březové Hory směrem na Rožmitál pod Třemšínem. Na konci obce Bohutín se na křižovatce u kostela dejte vlevo a jste ve Vysoké. Novorenesanční zámeček, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vyla Rusalka a nádherná okolní krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka (1841-1904) po dobu více než dvaceti let jeho tvůrčího života. Zámecký areál ve Vysoké u Příbrami postavený roku 1878 Dvořákovým švagrem hrabětem Václavem Kounicem (architekt Čeněk Gregor), je veřejnosti otevřen celoročně. Nejnovější expozice z roku 1994 přibližuje osobnosti původních majitelů manželů Kounicových rozsáhlejší část informuje návštěvníky o životě, díle a pobytu umělce na Vysoké. Návštěva určitě stojí za čas. Přeji Vám krásný výlet na Příbramsko.

Autor: Mgr. Hana Sovová

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/Svatá-hora-titulka-1024x711.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/Svatá-hora-titulka-150x150.jpgPR-leadersCestováníZprávyPokud jste Pražáci, máte to kousek po strakonické silnici do Příbrami. Už cesta stojí za to, vede totiž krásnou krajinou. Chcete-li úplnou romantiku, v Dobříši zahněte lehce vpravo a jeďte přes Pičín. Kroutící se silnička, krásné lesy a rybníky jsou balzámem na duši.Příbram sama o sobě není nic moc,...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku