Dnes přinášíme rozhovor se zpěvačkou Terezou Rays, která momentálně pod jménem Eletric Lady dobývá svět hudby.

Ahoj Terezo, řekni nám něco o sobě, odkud jsi a kde nyní žiješ?

Ahoj, narodila jsem se v českém městě Kladno v roce 1987 a od roku 2008 žiji s přestávkami, kdy jsem čtvrt roku strávila v USA a bydlela jsem v Praze, v Plzni.

Pověz nám o tvé hudební cestě, třeba v kolika kapelách jsi účinkovala, jak ses k hudbě dostala?

No, jsem především milovník Jimiho Hendrixe, díky Hendrixovi mám všude samý kérky, díky němu jsem se dostala ke kytaře a díky němu jsem si beznadějně propadla hudebnímu životu, to bylo v mých 15 letech, a doteď mě to nepustilo. Vlastně to bylo jednoduchý, když jsem slyšela ty neuvěřitelný zvuky co Hendrix vyluzoval, tak mě to natolik uchvátilo, že jsem na starou tátovu španělku nahrávala kytarový licky do starýho rádia,  po roce cvičení doma jsem začala hrát se zábavovou kapelou z Kladna a následně na to jsem měla dalších 6 kapel, jezdila jsem několikrát týdně do Prahy, na zádech dobrých šest kilo váhy v kytarových efektech a chodila jsem přes les, pole, louky na vlak a dojela jsem do hlavního města, kde jsem měla jednu zkoušku za druhou. Zpívat jsem začala v 17 letech, protože jsem si založila Jimi Hendrix revival, hráli jsme v triu a chtěla jsem ty úžasný Hendrixovy texty zpívat…  pak vznikla moje první kapela The Strain, pak Rubiano a po několika letech a po návratu z USA 2013 jsem muziku i kapelu přetavila do Electric Lady s novými lidmi.

Ty jsi roku 2014-2015 natáčela svou debutovou desku Electrical a jak víme, stala ses firemní hráčkou Fendera, jaké to v USA bylo, jaké máš nejsilnější dojmy z natáčení?

V USA to bylo super, vlastně to začalo tím, že jsem desku skládala samozřejmě v ČR, ale asi tak měsíc, protože to bylo všecko tak na rychlo, že jsem musela vzít i starší písničky, co jsme s kapelou hráli, a které nikdy nebyly natočený, aby se to v USA přearanžovalo. Jela jsem tam na pozvání Kirka Covingtona, on jakožto bubeník slavných ansáblů (Joe Zawinul, Scott Henderson a Tribal Tech, Allan Holdsworth aj..) tak jsem z toho měla opravdu respekt a brala jsem to fakt zodpovědně. Všecky texty vznikly kolem 2- 4 hodiny ráno, protože jsem měla pocit, že touhle deskou změním svět. Všecko jsem na poslední chvíli přetextovala a dávala tomu všemu vyšší smysl… V USA to bylo vše značně profesionální, přijela jsem, první den jsme s Kirkem přearanžovávali – ostatně vznikl i dokument, přesně ze skládání, nahrávání, na který se můžete podívat – jmenuje se Electric Lady way to USA. A následně druhý a třetí den přijeli muzikanti a rovnou se už nahrávalo, na kytaru byl přizván Carter Arrington a na basu John Fremgen, vznikly opravdové hodnoty jako „Muse, give me the inspiration“ anebo „Peace Song“, který považuju za hitovku z alba, ta byla celá napsaná v pozdních večerních hodinách. Při tvorbě této desky přišel pak Fender a zareagoval i na mojí výdrž a odhodlání, řekla bych,, nicméně ta deska je opravdu kytarová a dala jsem do ní vše.

Pověz nám něco o aktuální tvorbě, co vše zastáváš v kapele Electric Lady a jaké nejbližší akce plánujete

Děkuji za otázku, aktuálně tvorba vypadá tak, že vydáváme EP, jsou to písně poskládané za poslední rok fungování, protože bych řekla, že se stalo pár zajímavých věcí, na tom EP najdete píseň, kterou pro nás složil Ivan Kral, najdete tam mojí první akustickou písničku, která není v žánru FUNK ROCK, ale spíš POP a najdete tam dvě nové kytarovky, protože jsme za poslední půl rok ježdění s kapelou do Německa zaregistrovali, že publikum miluje naše kytarovky. Nejbližší akce jsou naše křty, právě tohoto EP, a to ve 3 městech napříč ČR. Na příští rok plánujeme točit velkou desku, jelikož jsme konečně našli vydavatele, který to s námi myslí dobře a ve velkém a upřímně, na tuhle spolupráci se moc těším ! V Electric Lady funguji jako front-woman, takže kapelu vedu, skládám muziku, texty a píšu scénáře na klipy a řeším všechny naše vizuály i image 😉 Vím co chci a přeju si to všecko zrealizovat.

Točili jste klip k písni PRODUCER, zaregistrovali jsme, že to bylo velké točení, řekneš nám o tom něco?

Ano točili jsme pro mě zatím největší klip. Když nepočítám sebe a kluky, co to točili a střihali, tak přes 40 lidí v něm účinkovalo, taneční skupina B-ORIGINAL z Plzně, několik muzikantů a několik kamarádů neherců, kteří zahráli nakonec perfektně svou roli, zejména Jorge Cotozza – který měl hlavní roli – producenta. Měli jsme půjčené nádherné prostory Měšťanské besedy v Plzni, kostýmy i scénář s přípravami mi trvaly bezmála půl roku. Námět jsem v hlavě nosila 5 let, a to, že jsem chtěla písničku o Producentovi napsat už dávno, jak jsou všichni zlí, oplzlí, na ženský, a na prachy, tak jsem naštěstí letos zjistila, že realita s producenty je díky bohu trochu jiná 🙂 Byť klip je podaný tak trochu jako groteska v komiksovém stylu. Jsem zvědavá, co na to naši fanoušci řeknou 🙂 Vznikl i krátký film o filmu – a to pár momentů z natáčení klipu. Jste vřele zváni na jeho zhlédnutí.

A kde Electric Lady můžeme sledovat? Máte nějaký web a facebook?

Jistě, přijďte se podívat na náš web: www.electriclady.cz , odkud se již můžete prokliknout na Instargam, Youtube, Facebook a další. Tam se můžete podívat na všechny avizované události i klipy.

 

 

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/making-of-1-1024x577.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/making-of-1-150x150.jpgPR-leadersKulturaVýstavy a akceDnes přinášíme rozhovor se zpěvačkou Terezou Rays, která momentálně pod jménem Eletric Lady dobývá svět hudby. Ahoj Terezo, řekni nám něco o sobě, odkud jsi a kde nyní žiješ? Ahoj, narodila jsem se v českém městě Kladno v roce 1987 a od roku 2008 žiji s přestávkami, kdy jsem čtvrt roku strávila...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares