Zkoušeli jste si někdy sestavit rodinný rozpočet a zjistit tak, za co nejvíc utrácíte? V současné době, při stoupajících cenách za energie, je sestavení rozpočtu téměř nutností. Poradíme vám, jak na to a jak utrácet efektivně.

Co k tomu potřebujete

K sestavení rodinného rozpočtu potřebujete osobní rozpočty všech členů rodiny. Z nich následně vytvoříte celistvý rodinný rozpočet. Můžete k tomu využít tabulku v Excelu, kde budou jednotlivé záložky patřit jednotlivým členům rodiny. Poslední záložka pak bude celkovým součtem příjmů a výdajů.

Vepište jednotlivé položky rozpočtu, kam patří příjmy. Konkrétně mzda, příjmy z pronájmů, příjmy z brigád nebo jiného pracovního zařazení. Přidat můžete také alimenty, případně pravidelně se opakující částky, které zvyšují váš rozpočet. Poté přidejte sloupec výdajů. Mezi nimi platbu za energie, za pronájem, splátku hypotéky a v neposlední řadě také utracené finance za jídlo, léky, oblečení a další finance, odcházející z vašeho rozpočtu.

Odečtením všech výdajů od příjmů zjistíte, zda je váš rozpočet ziskový nebo naopak ztrátový. Pokud jsou vaše výdaje vyšší, než příjmy měli byste se zajímat o úsporu a šetření, případně zvýšení příjmů. Pokud jste v zisku, můžete si zbylé peníze uložit a investovat.

Výhody rodinného rozpočtu

Sestavením rodinného rozpočtu získáte přehled o svých financích. Jednodušeji tak zjistíte, za co utrácíte nejvíc peněz a jak to změnit. Zároveň se dozvíte, zda dokáže vytvořit finanční rezervu a ušetřit na rekonstrukci nebo třeba na dovolenou.

Jak ušetřit

Ušetřete finance z rodinného rozpočtu tak, aby vás to příliš nebolelo. Zajímejte se, jak ušetřit na energiích. Využívejte topení krbem, a dřevo nahraďte kvalitními bukovými briketami. Výhodou dřevěných briket je vyšší výhřevnost a menší odpad a znečištění komínu. Vyberte si například noční kůrové brikety, které sálají teplem déle a zajistí vám ranní probouzení do teplého domu.

Velkou položkou jsou většinou i částky za potraviny. V tomto případě raději nakupujte kvalitní potraviny, které nevyhodíte a spotřebujete. Pokud chcete mít plnou ledničku, mrazák i spíž, snažte se vyhnout alespoň drahým polotovarům a pozornost věnujte domácí stravě. Vyzkoušejte pečení vlastního pečiva a z bylinek na zahradě si připravte vlastní čaj. Skvělým způsobem, jak ušetřit za jídlo je také zavařování, ať už ovoce, zeleniny nebo dokonce i masa a hotových domácích pokrmů.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/02/money-g3fe5d812d_640.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/02/money-g3fe5d812d_640-150x150.jpgsvet zenyFinancefinance,jak ušetřit,peníze,rodina,rodinný rozpočetZkoušeli jste si někdy sestavit rodinný rozpočet a zjistit tak, za co nejvíc utrácíte? V současné době, při stoupajících cenách za energie, je sestavení rozpočtu téměř nutností. Poradíme vám, jak na to a jak utrácet efektivně. Co k tomu potřebujete K sestavení rodinného rozpočtu potřebujete osobní rozpočty všech členů rodiny. Z nich následně vytvoříte celistvý...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku