Jan Sklenička je rockovým violoncellistou hrajícím na cello nejen klasicky, ale různými moderními styly. Kromě  vlastních skladeb skládá také originální aranže známých rockových věcí. Jak sám tvrdí: „Díky různým efektům a netradičnímu pojetí vynikne velkolepost tohoto nástroje i v moderních žánrech.“ Vlastní originální aranže známých rockových písní, ale také třeba blues, jemné popové songy, love songy známých kapel a v neposlední řadě také známé skladby klasické hudby obyčejně nadchnou všechny generace bez rozdílu věku. Jeho CD Violoncello v různých stylech zachytává tento nástroj jinak než je běžné a boří předsudky a zajetá očekávání posluchačů.

Příprava nového CD

Po předchozím čistě sólovém CD „Violoncello v různých stylech“, nyní připravuje další cd s více různými hosty, s nimiž měl tu čest hrát v posledních letech. Přes zlomeninu ruky  v nedávné době či překážky s vyřízením  autorských práv u připravovaných videoklipů, se jeho příznivci mohou těšit na více nových věcí či nahrávek. Z letních akcí v nejbližší době jej můžete slyšet se zajímavými hosty například na festivalu Malešičák či Food festivalu v Brandýse nad Labem. Více info můžete najít na www.sklenickajan.cz

A nyní pár otázek, které by čtenáře a posluchače mohly zajímat:

Máte široký repertoár, co hrajete nejraději?

 Rád dělám co mě baví.  Jdu si svou cestou, trochu jinou než je běžná, hraji  rockovějším stylem a používám různé efekty.  Mám rád různé protiklady, energičtější rockové i jemné skladby. Violoncello je nástroj mnoha možností, při některých příležitostech se hodí to rozjet více a pořádně se odvázat, jinde lidé ocení jemnou a romantickou stránku cella. Myslím, že je zajímavé, že hraji na cello i jinak než je běžné a známé. Rád překvapuji něčím, co lidé neznají a rád bořím předsudky, které lidé o cellu většinou mají, bohužel. 

Jaká byla Vaše hudební cesta a začátky?

O tom by se dalo dlouze povídat. Na cello hraji od šesti let, ze začátku bylo kromě radosti z hraní třeba překonat i nějaké krize samozřejmě a v dětství jsem měl i nějaké zlomové body, kdy jsem toho chtěl nechat. Ale čím déle jsem hrál, tím více mě to bavilo a více času jsem tomu věnoval. Klíčové impulsy a rozhodnutí přišly později. Můj směr se pak profiloval v různých tělesech či kapelách, během studií samozřejmě a setkáním s různými lidmi.

Komponujete také?

Ano, na mém CD „Violoncello v různých stylech“ je hodně  mých vlastních skladeb, ale také některé aranže známých věcí, také třeba moje provedení blues, skladby v rockovějším duchu, ale i něco z klasické hudby. Nyní připravuji další cd s více různými hosty.   Při skládání či aranžování skladeb čistě pro cello je mou výhodou, si troufám tvrdit, že znám nástroj a jeho možnosti často lépe než skladatelé, tím že na něj hraji přirozeně. Violoncello jako nástroj má veliký rozsah a možnosti často ne plně využité, i když v posledních letech jsou využívány již podstatně více než dříve.

Děkujeme za rozhovor a budeme se těšit na Vaše CD i živá vystoupení!

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/sklenička-úvod.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/sklenička-úvod-150x150.jpgPR-leadersKulturaZprávyJan Sklenička je rockovým violoncellistou hrajícím na cello nejen klasicky, ale různými moderními styly. Kromě  vlastních skladeb skládá také originální aranže známých rockových věcí. Jak sám tvrdí: 'Díky různým efektům a netradičnímu pojetí vynikne velkolepost tohoto nástroje i v moderních žánrech.' Vlastní originální aranže známých rockových písní, ale...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku