Jistě jste již mnohokrát slyšeli o tom, jak je důležité správně dýchat. Co to znamená, správné dýchání? Jak můžeme dýchat špatně, když dýchání není myslí ovlivnitelná činnost? Že není? Jistě, že je a ovlivnit ji lze velmi dobře. Správné dýchání je základem asi všech meditačních technik a je velmi dobře známo, že meditace mohou uzdravit nejen ducha, ale i tělo. Pojďme si tedy říct jak změnit způsob dýchání a dosáhnout tak lepšího pracovního výkonu, ale zejména si tak dopomoci k lepšímu zdraví.

Máte malé děti? Pak se zaměřte na to, jak dýchají ony. Pří dýchání se jim pohybuje zejména bříško a dolní část hrudníku, který se při nádechu roztáhne dozadu a do stran. A přesně tak vypadá správné dýchání. Jenže, postupem času, když nemá dítě dostatek pohybové aktivity, nosí těžké školní brašny a zejména začne špatně sedět (ať už vlivem špatné židle nebo jednoduše proto, že sedí často a začne se tak různě kroutí),  postupně začíná dýchat horní částí hrudníku. A zde začíná dlouhodobý problém, který přetrvává až do dospělosti. Problém tzv. horního typu dýchán je zejména v tom, že se při něm nepřirozeně napínají svaly na krku. Ty se snaží pří dýchání pomoci tím, že hrudník zvedají směrem nahoru. Krční a bederní oblast páteře je tak nadměrně přetěžována a kapacita plic se postupně omezuje. Naopak břicho, které by mělo být aktivně zapojeno zůstává pasivní a ochabuje tak hluboké vnitřní svalstvo, které mimo jiné napomáhá správnému držení těla.

správné dýchání - tělo článkuJak to změnit? Velice jednoduše, i když ze začátku se to bude zdát nesnadné. Důležité je, abyste si svůj dech začali uvědomovat a tím ho i kontrolovat. Pokud již víte, že je důležité dýchat do spodní části hrudníků a břicha, začněte dechová cvičení tak, že se budete plně soustředit a budete nádechy a výdechy směřovat právě do této části svého těla. Snažte se co nejčastěji provádět cvičení, kdy budete střídat hluboké nádechy a výdechy s těmi běžnými a tuto činnost opakujte několikrát denně. Minimálně do té doby, než se vám podaří změnit způsob dýchání a přestanete u každého nádechu zvedat ramena, ale budete skutečně používat bránici. Nejste si jisti, zda provádíte dýchání správně? Pak si lehněte na záda a položte své ruce vedle sebe zepředu na spodní stranu hrudníku a horní stranu břicha. Pokud dýcháte správně, vaše ruce se budou zvedat a roztahovat od sebe.

Aniž si to uvědomíte, budete takovým hlubokým dýcháním vlastně masírovat orgány, které jsou uložené v oblasti břicha a dolní části hrudníku. Zlepšíte si tak krevní oběh a vaše střevní činnost bude aktivována a vám se tak může ulevit i od některých zažívacích problémů. Správné dýchání vám rovněž pomůže od únavy. Pokud jste v práci a už nemáte žádnou energii, zvedněte se ze židle, protáhněte se a potom věnujte několik minut svého času tomu, že se budete maximálně soustředit na svůj dech, střídat hluboké nádechy a výdechy s těmi rychlejšími a uvidíte, že skutečně za pár minut vás přejde pocit spánku a budete se opět schopni koncentrovat.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/správné-dýchání-1-1024x683.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/správné-dýchání-1-150x150.jpgPR-leadersZdravíZprávyJistě jste již mnohokrát slyšeli o tom, jak je důležité správně dýchat. Co to znamená, správné dýchání? Jak můžeme dýchat špatně, když dýchání není myslí ovlivnitelná činnost? Že není? Jistě, že je a ovlivnit ji lze velmi dobře. Správné dýchání je základem asi všech meditačních technik a je velmi...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares