Paddleboarding je letní sport, který se stal velice populární ve světě i u nás. Jedná se převážně o způsob zábavy, můžete se také setkat se soutěžní podobou tohoto sportu. Paddleboard je prkno, které vzhledem připomíná surf. Položíte ho na vodu, postavíte se a pomocí speciálního pádla se odrážíte.

Paddleboardů je více druhů, při půjčení nebudete mít moc na výběr. Pokud si paddleboard budete chtít zakoupit, jistě vám v obchodech rádi poradí. V podstatě ale volíte buď pevné nebo nafukovací prkno.

Pevný x nafukovací paddleboard

Při výběru bude záležet na využití a samozřejmě také rozhodujícím faktorem, jako v dnešní době u všeho, bude cena.

 • Závody – pokud se chystáte na závody, můžete zvolit nafukovací paddleboard. Profesionálové budou volit ovšem pevné prkno. Obzvláště pokud se jedná o závody na vlnách. Na rybářské závody zase volte nafukovací paddleboard, kvůli pohodlí při stání. Nevíte, jak dlouho na vodě zůstanete.
 • Zábava – pro zábavu v kempu, kde si užíváte dovolenou, můžete volit oba druhy. Vhodnější ale bývají nafukovací. Jsou příjemnější i pokud nechcete jen pádlovat a můžete si krásně odpočinout.
 • Cvičení – při cvičení záleží převážně na vaší stabilitě. Samozřejmě ji výběr prkna nezlepší, ale nemusí ji zhoršit. Pokud budete cvičit na pevném paddleboardu, máte větší šanci ustát malou vlnku, zatímco nafukovací paddleboard není pevný a může se vlnit.

Nafukovací paddleboard

Výhody

 • Transport – samozřejmě pokud máte vlastní prkno, budete ho muset nějak přepravovat. Na přepravu je nafukovací paddleboard vhodnější, lépe se přemisťuje, prostě ho jen vyfouknete, zabalíte a jedete.
 • Uložení – stejně jak snadno se dá nafukovací prkno transportovat, je stejně snadné i jeho skladování. Když ho vyfouknete, vejde se prakticky všude. Nepotřebujete velký, suchý a chladný prostor.
 • Cena – jejich cenové rozmezí není velké. Jsou dostupné pro každého.

Nevýhody

 • Lokalita – jsou vhodnější na klidnější vodu i když zvládnou i průjezd řekou či mořské vlny.
 • Stabilita – pokud nebudete stát rovně a pořád se budete hýbat, lehce ztratíte rovnováhu a vykoupete se. To však platí i pro pevnou verzi.

Pevný paddleboard

Výhody 

 • Bydliště u vody – pokud bydlíte v blízkosti vody a na prkno chodíte každý den, je pevný paddleboard vhodnější. Ušetří vám čas s nafukováním a vyfukováním každý den. Jedná se přibližně o 20 minut denně.
 • Odolnost – můžete je vzít do všem vod, aniž byste se báli, že se propíchne o kamen.
 • Stabilita – pevný paddleboard můžete volit i na rychlost i na stabilitu. Existují totiž druhy, které jsou dlouhé a úzké, ty se využívají na rychlost, zatímco krátké a široké, ty jsou vhodnější na stabilitu těla pro začátečníka.

Nevýhody

 • Cena – kvalitní pevné prkno není žádná levná záležitost. Pohybuje se v řádu tisíce korun.
 • Skladování – paddleboard je veliký, potřebuje tedy hodně prostoru. Pokud nemáte garáž nebo jiný prostor, je nevhodné.

Pokud vás sport začne bavit, je možné, že do budoucna budete mít oba druhy, abyste si užili všechny jejich výhody.

AutorMysticstore.cz

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/povlečení.pnghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/povlečení-150x150.pngPR-leadersSportTipyPaddleboarding je letní sport, který se stal velice populární ve světě i u nás. Jedná se převážně o způsob zábavy, můžete se také setkat se soutěžní podobou tohoto sportu. Paddleboard je prkno, které vzhledem připomíná surf. Položíte ho na vodu, postavíte se a pomocí speciálního pádla se odrážíte. Paddleboardů je...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
 • 24
  Shares