Z dob dávno minulých si pamatujeme, že jediným zdrojem vzduchu ve stavbě jakéhokoliv typu byla okna. I proto je pro mnohé pojem vzduchotechnika zcela neznámý. Přitom bez vzduchotechniky bychom jen těžko dýchali na místech jakými jsou například velké haly, obchodní centra, ale například i školy či administrativní budovy. Přes centrální systémy klimatizace se vnitřní prostory v létě chladí a v zimě naopak vytápějí. Střední a větší objekty jsou obvykle zajišťovány tzv. VRV centrálním systémem klimatizačního zařízení, které je velmi variabilní. Nejčastěji se využívá pro chlazení hotelů, administrativních celků a obecně větších objektů, kde je potřeba větší vzdálenosti mezi venkovní kondenzační jednotkou a chladícími jednotkami uvnitř. Na jeden systém lze napojit mnoho vnitřních jednotek, do nichž je chladivo rozváděno páteřním rozvodem.

Chlazení a vytápění v jednom

Klimatizovat i vytápět vnitřní prostory lze pomocí vzduchotechnické jednotky a na ní připojených rozvodů do všech potřebných místností. V tomto případě je venkovní kondenzační jednotka a chladivové klimatizační zařízení použito jako zdroj chladu i tepla pro celou vzduchotechniku. Distribuce chlazení i tepla pak řeší větrací systém vzduchotechniky, který upravuje čerstvý venkovní vzduch pro zajištění požadované výměny.

Klimatizace split či multisplit

Průmyslová vzduchotechnika může mít mnoho podob. Klimatizační jednotky Split a Multisplit se často využívají nejen v domácnostech, ale také v administrativních budovách, obchodních centrech či restauracích, kde je zapotřebí flexibilní a zároveň spolehlivý a účinný systém klimatizace. Systém split je jednoduché řešení, kdy z jedné venkovní jednotky vede propojení rozvody chladiva do jedné vnitřní jednotky. U Multi Split systému pak jedna venkovní jednotka rozvádí chladivo k až pěti vnitřním jednotkám. Výhodou těchto systémů jsou minimální prostorové nároky a s tím související stavební úpravy.

Když postačí výkonné odvětrání

Pro mnohé domácnosti jsou zcela dostačující odvětrávací systémy typu klasického kruhového ventilátoru zabudovaného do stropu. Například Airflow iCON, který je často využíván v domech a bytech pro odvětrávání koupelen a toalet. Tento oblíbený ventilátor získal prestižní cenu Red Dot Design Award čímž navíc stvrdil svou estetickou hodnotu.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/09/VRV.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/09/VRV-150x150.jpgPR-leadersBydleníZ dob dávno minulých si pamatujeme, že jediným zdrojem vzduchu ve stavbě jakéhokoliv typu byla okna. I proto je pro mnohé pojem vzduchotechnika zcela neznámý. Přitom bez vzduchotechniky bychom jen těžko dýchali na místech jakými jsou například velké haly, obchodní centra, ale například i školy či administrativní budovy. Přes...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku