Značka Barum není na trhu žádným nováčkem. Letos oslavila tato ikona mezi pneumatika 70 let. A ke svému jubileu uvádí na trh nový model zimních pneu Barum Polaris 5, do nějž vkládá veškeré technologické know-how ze slavné Barum Polaris 3 a přihazuje další vylepšení.

Založení značky Barum

Historie pneumatik s okřídleným B na bočnici se začala psát před 70 lety. Všichni výrobci pneumatik a gumárenských produktů z bývalého Československa, Baťa, Rubena, Mitas-Matador, spojili své síly ve Zlíně pod značkou Barum.Barum Polaris 5

Přesun výroby do Otrokovic

Kolem roku 1960 u nás byla výroba pneumatik naprosto nedostačující. Pro pokrytí poptávky domácího trhu bylo potřeba navýšit výrobní kapacity na trojnásobek. Původní Zlínská továrna, Rudý říjen, pamatovala ještě první republiku. Výroba byla zastaralá a neefektivní. Proto padlo rozhodnutí o výstavbě nové moderní pneumatikárny v Otrokovicích.

 

Celosvětová expanze pneumatik Barum

Navýšení výroby se vyplatilo. Pneumatiky Barum tak pokryly nejen domácí poptávku, ale začaly se vyvážet do celého světa. Značka tak překročila hranice sovětského bloku a dostala se i dál do Evropy, do Afriky, Austrálie, do Indie a dokonce i do Kanady a USA.

 

Marný boj se silnými hráči

Pneumatikám Barum se, díky nové výrobní lince, v 70. letech a na počátku 80. let dařilo. Pak začala výroba i prodeje postupně upadat. Gumárenský průmysl se za ta léta hodně změnil. Svět pneumatik ovládala, kolem roku 1990, asi desítka gigantických výrobců, kterým se „malý“ výrobce Barum nemohl rovnat.

 

Spojení s koncernem Continental

Přežití menší pneumatikárny si žádalo spojení s větší společností, která zaštítí nákladný výzkum a vývoj široké škály nových produktů. Barum se tak, v rámci přežití, stal součástí německého koncernu Continental. V roce 1993, už jako Barum Continental, získal potřebný kapitál pro modernizaci a obnovení konkurenceschopnosti. Díky tomu se pneumatikám Barum zase začalo dařit.

 

Slavné pneumatiky Barum

Některé modely pneumatiky se díky svým vlastnostem a popularitě staly ikonami.

  • V roce 1967 spatřilo světlo světa obutí Barum 155-14 OR 1 pro Škodu 1000 MB.
  • 1987 přišel Barum se slavnou pneumatikou OR 37 pro Škodu Favorit.
  • V roce 2002 legendární pneu Barum Bravuris zvládá rychlost až 240 km/h.
  • Letos vychází nový slibný model zimních pneu Barum Polaris 5, který vylepšil technické know-how svého populárního předchůdce Barum Polaris 3 o další vychytávky.

 

Vycházející hvězda?

Barum představil světu nový model zimních pneu Barum Polaris 5, se kterým cílí na ekonomicky smýšlející řidiče. Poměr ceny a výkonu vypadá víc než dobře. Obutí se pyšní nízkým valivým odporem, což slibuje úsporu za pohonné hmoty. Pneumatiky se specializují na mírné zimy, která nejsou tak moc o sněhu jako spíš o námrazách a mokré vozovce. Přilnavost Barum Polaris 5 je vynikající za všech podmínek.

 

Jestli se Barum Polaris 5 stane dalším ikonickým kouskem, je zatím ve hvězdách. Až testy a čas ukážou, jaké jsou jeho skutečné kvality. Ale jeho technické parametry a zkušenosti s jeho předchůdcem ho předurčují k hvězdné dráze.

 

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/Barum-Polaris-5.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/Barum-Polaris-5-150x150.jpgPR-leadersAuto-motoZnačka Barum není na trhu žádným nováčkem. Letos oslavila tato ikona mezi pneumatika 70 let. A ke svému jubileu uvádí na trh nový model zimních pneu Barum Polaris 5, do nějž vkládá veškeré technologické know-how ze slavné Barum Polaris 3 a přihazuje další vylepšení. Založení značky Barum Historie pneumatik s...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku